Ekologové ze Záchranné stanice pro handicapovaná zvířata v Jaroměři na Náchodsku kritizují rozhodnutí hradecké radnice, která letos nepodpořila rozmístění barevných praporků na dráty trolejí nad mosty v Hradci Králové. Opatření, které na Tyršově mostě fungovalo již loni, má zabránit úmrtí vodních ptáků po nárazu do trolejí. David Číp z jaroměřské stanice se dnes odpoledne pokusil předat primátorovi zraněnou labuť, primátor ho však odmítl přijmout.

Číp přinesl labuť do sekretariátu primátora Otakara Divíška a dožadoval se vstupu, primátor pouze z dveří oznámil, že se má s labutí obrátit na veterinární správu a zavřel dveře. Číp poté položil labuť na podlahu sekretariátu a požadoval setkání s primátorem. Pracovnice sekretariátu následně přivolala strážníka městské policie. "Na magistrátu nemají živá zvířata co dělat. To nám sem příště přinesete velblouda?" ptala se Čípa pracovnice radnice. Ekolog poté odvezl zraněnou labuť do záchranné stanice.

"Na problém radnici upozorňujeme dlouho. Loni se nám podařilo zajistit jeden most. Bohužel, radní si letos postavili hlavu a zamítli uvolnit 38.000 korun," řekl Číp, který tvrdí, že jejich opatření podpořil odbor i komise životního prostředí.

Podle ekologů jde o mstu radnice za jejich postup v některých kauzách, například čerpání vody z lokality u Českého Meziříčí či protestu proti zastavění lokality Plachta.

Mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda řekl, že městská rada nepodpořila žádost ekologů, protože město chce hledat lepší řešení problémů s vodním ptactvem. "Jedná se pouze o dílčí řešení tohoto problému a jestliže chceme předcházet případům do budoucna, je potřeba zvážit ucelené řešení na území města," řekl Svoboda. Předpokládá, že město bude s ekology jednat o možném řešení. "Primátor Davida Čípa nepřijal z důvodu naplněného programu a magistrát města není vhodnou organizací, která by se dokázala postarat o zraněnou labuť," řekl Svoboda. Odmítl tvrzení ekologů, že se jim radnice mstí.

V Hradci Králové zimuje na řece Labi každoročně sto až 150 labutí, je to největší zimoviště vodních ptáků v kraji. Každoročně několik desítek ptáků utrpí zranění při srážce s trolejovým vedení. Několik labutí po nárazu do trolejí uhyne.