„Pokud je zvíře zdravé a naprosto v pořádku, obvykle v ledu nezamrzne. Nemělo by se to stát,“ říká David Číp ze záchranné stanice Jaro Jaroměř. Přesto se na zimovištích mohou nacházet sněhobílí ptáci, které musejí vyprostit hasiči. Naposledy takto zasahovali v neděli odpoledne.

„Skutečně nám hasiči pomáhali se záchranou jedné z labutí. Ta však nebyla přímo zamrzlá, ale je u ní jiný problém. Evidentně byla nemocná a oddělila se od hejna. Nyní čekáme na výsledky vyšetření,“ objasnil Číp.

Poznamenal, že labutě jsou severští ptáci, kteří naopak zimu potřebují. S globálním oteplováním se začal počet zimujících ptáků v České republice snižovat.
„Problém, který spíš tady v Hradci Králové máme, jsou stále nezabezpečené dráty trolejí, o něž se mohou labutě zranit. Poraněné zvíře může mít poté potíže a třeba i zamrznout,“ uvedl ochránce přírody.

Pozor by měli dávat i nadšenci, kteří chodí na zimoviště ptáky krmit. „Mláďata by pečivo příliš jíst neměla. Nechtějí poté nic jiného žrát a chybějí jim vitamíny,“ vysvětlil David Číp. Přilepšit labutím lidé mohou listy salátu nebo čínským zelím.