Úřad vypsal výběrové řízení na nového ředitele a předtím nechal v organizaci provést opakovaný audit, o jehož výsledku Deník informoval z pozice kraje ve ve čtvrtečním vydání. Pochybení se podle auditorů týkalo veřejných zakázek a nákupu příliš drahých vozů.

Současný ředitel záchranné služby Ladislav Žabka (na snímku) se hodlá do výběrového řízení přihlásit. Jednání úřadu příliš nechápe.

„V květnu 2009 skončil jeden audit organizace, kde je mimo jiné uvedeno, že je záchranka profesně velmi dobře etablovaná instituce s nastavenými systémovými, řídícími i organizačními postupy. Po několika měsících si kraj zažádá o další drahý audit. Nerozumím tomu,“ uvedl Žabka. Navíc podle jeho slov několik hodin před vypsáním konkurzu na nového ředitele s krajem výsledek hospodaření za rok 2010 projednával a bylo mu řečeno, že všechny ukazatele dodrželi a splnili.

Záchranku Ladislav Žabka vede devět let, vybudoval a uvedl do praxe celý systém, který pak převzali ve všech krajích České republiky. „Myslím, že právě probíhající události mohou vážně ohrozit chod královéhradecké záchranky. Mám podporu svých zaměstnanců, pokud neobhájím post ředitele, je možné, že někteří z nich odejdou. Bez kmenových lékařů nebude lehké zajistit neodkladnou přednemocniční péči,“ tvrdí ředitel záchranky.

Požadavky výběrového řízení na ředitele, které vyhlásil krajský úřad, jsou velmi málo specifické, podle nich se může přihlásit v podstatě kdokoliv s vysokoškolským vzděláním. „Koncepce oboru Urgentní medicíny, kam záchranná služba patří, jasně říká, že nejen její ředitel musí mít atestaci v oboru,“ řekl Ladislav Žabka.

Auditoři poukázali na problémy ve veřejných zakázkách. Podle ředitele jich je jen minimum. Peníze, které od kraje záchranka dostává, jsou z drtivé většiny určeny na mzdy zdravotníků. „Navíc velké zakázky, týkající se nákupu sanitek a přístrojů, jsme nezadávali my, ale Zdravotnický holding kraje,“ dodal Žabka.

Co se týká nákupu dle auditorů příliš drahých malých sanitních vozů pro systém randez – vous, podle slov Ladislava Žabky nebyli osloveni prodejci aut, ale společnosti, které se specializují na zástavbu sanitních vozů.

„Stanovili jsme si požadavky a vítězná firma na jejich základě vybrala právě tato auta. Všechny záchranky u nás mají podobné i lepší vozy. Navíc nabídky posuzovala komise, ve které jsem nebyl, ale byli tam zástupci kraje,“ upřesnil Žabka.