„Díky omezení provozu na tři dny v týdnu se loni podařilo ztráty alespoň snížit. Pohybovaly se v řádech statisíců,“ řekl Deníku Pavel Bažant ze společnosti Ski Bižu. Lanovka na Špičák v létě jezdí díky dohodě provozovatele s městem Tanvald, Albrechticemi a místními ubytovateli. Všichni si totiž uvědomují, že pro turistický ruch v regionu je dráha klíčovou atrakcí.

„Využití lanovky sice v létě není tak veliké, protože Špičák není žádným výchozím místem do hor a musí se z něj zpátky dolů, i tak má ale velký turistický význam,“ konstatoval už dříve starosta Tanvaldu Petr Polák. Samo město každoročně přispívá na letní provoz lanovky padesáti tisíci korunami.

Denně jezdila v létě lanovka na Špičák naposledy před třemi lety. Předloni se o prázdninách z ekonomických důvodů nerozjela vůbec, ale od loňska funguje alespoň v omezeném režimu, v němž bude jezdit zřejmě i v následujících letech.

Tanvaldský Špičák se nachází mezi Tanvaldem a Albrechticemi a je největším skiareálem v Jizerských horách. Na svém vrcholu se pyšní kamennou rozhlednou postavenou v roce 1909 a turistickou chatou, která má současnou podobu od roku 1930.

Jan Vrabec