Z Rokytnice na krkonošské kopce jezdí lanovka už i v létě

Vyrostla loni na podzim a v červenci ji využívali nejen pěší turisté, ale také cyklisté a rodiny s kočárky. Řekla to Renata Žalská ze společnosti Spartak Rokytnice.

"Lanovka dopraví rekreanty na výstupní stanici vzdálenou asi 400 metrů od rozcestí na Ručičkách. Odtamtud se mohou vydat na procházku na Dvoračky i lidé s kočárkem. Cesta na Dvoračky je totiž nově opravená a jede se po ním mnohem lépe než dříve," uvedla Žalská. Podle ní v červenci lanovka svezla zhruba 4000 lidí - za pěkného počasí až 300 denně.

Lanovka vede z parkoviště Rokytka k chatě Lovčenka v Horních Domkách. Měří přes 1200 metrů a překonává převýšení více než 250 metrů. Končí v nadmořské výšce přes 900 metrů. Hlavně starším a méně zdatným výletníkům ušetří téměř půl hodiny chůze těžkým strmým terénem. Od výstupní stanice lanovky je na Dvoračky asi 2,5 kilometru daleko, z Dvoraček na hřebeny Krkonoš ujdou lidé další přibližně tři kilometry.

Těsně pod vrcholem 1344 metrů vysoké Lysé hory se nachází výstupní stanice druhé rokytnické lanovky. Lanovka z roku 1996 však nesmí v létě jezdit. Končí totiž v první, nejpřísněji chráněné zóně Krkonošského národního parku. "Lidé se hodně ptají, jestli se dá na Lysou horu vyjet lanovkou, ale naše jednání se správou parku o povolení letního provozu skončilo i naposledy neúspěšně," konstatovala Žalská.

Lanovka z roku 2006 od Rokytky k Lovčence slouží turistům kromě zimy od začátku června do konce září. Jezdí v hodinových intervalech od 08:30 do 17:00. Zpáteční jízdenka stojí dospělého 80 korun, dítě 50 korun.

Čtyřsedačková lanovka funguje v létě i v sousedním Harrachově. Hodně turistů s ní cestuje na Čertovu horu s bicykly. Pak zamíří do Rokytnice, rokytnickou lanovkou se nechají vyvézt k Ručičkám a vrací se druhou stranou do Harrachova přes Rýžoviště nebo údolím Mumlavy, uvedl provozní náměstek Sportovního areálu v Harrachově Vlastislav Fejkl. "V budoucnu se pravděpodobně domluvíme se Spartakem Rokytnice na jednotném letním jízdném pro naši i jejich lanovku," dodal Fejkl.