Výsledek výběrového řízení na dodavatele lanové dráhy na Sněžku, ze kterého byly vyřazeny dvě firmy a zůstalo pouze sdružení společností Eurovia CS a Doppelmayr, pečtí zastupitelé uznali za regulérní.

Město tak dostalo mandát pokračovat v započatých procedurách. Nyní bude nabídku jediného vybraného dodavatele posuzovat hodnotitelská komise. Uvedli to v úterý na tiskové konferenci v hotelu Horizont zástupci vedení města společně se společností Dabona, která projekt a výběrové řízení pro město Pec pod Sněžkou organizuje.

Připomeňme, že z tendru na výstavbu lanovky byly při otevírání obálek začátkem prosince vyřazeny firma BAK Trutnov s firmou Leitner a společnost Chládek a Tintěra Pardubice rovněž s firmou Leitner. Důvod je jasný. Firma Leitner figurovala ve dvou nabídkách, což je ze zákona o veřejných zakázkách nepřípustné. Výrobce technologií lanovek a vleků, firma Leinter, později deklarovala, že jediným jejím partnerem pro výstavbu lanovky na Sněžku, je společnost BAK. „Jediným partnerem, se kterým naše firma podepsala smlouvu o sdružení, společně připravovala a následně odevzdala nabídku, je společnost BAK. Jakákoliv jiná smlouva je proto falzifikát, tudíž neplatná,“ uvedl ex post na tiskové konferenci v Praze zástupce společnosti Leitner Oliver Kirchheim.

„To, jak se nakonec vyvinula situace s výběrovým řízením, mě mrzí, ale ze zákona zkrátka splnila podmínky jediná firma a tou je sdružení Eurovia CS a Doppelmayr. Se zástupci dalších dvou firem jsem sice v uplynulých dnech jednal, ale verdikt je pro nás závazný,“ předeslal starosta Alan Tomášek.

Zároveň však připustil, že projekt výstavby je nyní vystaven hrozbě odvolání zmíněných dvou firem, které chtějí dát podnět k prošetření výběrového řízení na Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚHOS). „Pokud ho firmy dají, nezbude nám, než počkat na konečný verdikt antimonopolního úřadu. Tím by se však vše mohlo zdržet. Zatím se tak nestalo a my prostě věříme, že příští rok výstavba nové lanové dráhy začne. Spor by si měly firmy, které se vzájemně cítí poškozené, vyřešit soudně samy mezi sebou,“ konstatoval Alan Tomášek. Firmy mají k podání podnětu na ÚHOS zákonnou patnáctidenní lhůtu. Ta vyprší před Štědrým dnem.

Hodnotící komise bude v následujících dnech detailně prověřovat nabídku vítězného sdružení Eurovia CS a Doppelmayr. Pokud dá komise zastupitelům Pece doporučení ke schválení vítěze výběrového řízení, sejdou se Pečtí zřejmě ke schvalování ještě do konce roku, aby mohl starosta s dodavateli podepsat smlouvu. Lanová dráha na Sněžku získala dotaci z EU ve výši 229 milionů korun, na příští rok má už též uznaný příspěvek ze státního rozpočtu ve výši 7,5 procenta nákladů. Celkové náklady na výstavbu lanovky jsou spolu s daní z přidané hodnoty zhruba 420 milionů korun. Jen do této chvíle přišla projektová dokumentace a další činnosti už na 10 milionů korun. Dotaci z Evropské unie, kterou má město přiklepnutou, dostane Pec však pouze v případě, že lanovka začne vozit první pasažéry do poloviny roku 2014. To je závazný termín. Po podpisu smlouvy s dodavatelskou firmou město vypíše soutěž na dodavatele úvěru. Ten by mělo město přijmout zhruba v hodnotě jednoho sta milionů korun. „Pokud by podmínky bank překročily naše možnosti splácení, byl by projekt ohrožen. Nemůžeme město dostat do krizové situace. Musíme uvažovat v reálných číslech. Dnes se příjmy z lanovky pohybují v hodnotě zhruba šesti milionů korun,“ řekl Deníku starosta Alan Tomášek. Pokud nenastanou zmíněné komplikace, lanovka by měla být hotova v červnu roku 2013.