Výstavba čtyřsedačkové lanovky začala v polovině roku 2003, po předchozí demontáži původního vleku Transporta. Zátěžové zkoušky pivními sudy proběhly v říjnu a slavnostní zahájení provozu 8. prosince, za přítomnosti majitele a šéfa dodavatelské společnosti Doppelmayr.

Dolní stanice je 895, horní 1212 metrů nad mořem. Přepravní kapacita byla původně 1290, po zvýšení doravní rychlosti 1460 osob za hodinu. Dráha má 12 podpěr, 96 sedaček a doba jízdy je 8,5 minuty.

Letní provoz byl povolen až tři roky po spuštění, na začátku prázdnin 2006. Ochranáři se obávali především zvýšené zátěže, kterou na hřebenech hor působí turisté. „Především šlo o to, aby cyklisté u výstupní stanice neodbočovali na turistický chodník k chalupě Na Rozcestí a aby si nájezd na asfaltovou komunikaci kolem Lyžařské boudy nezkracovali zakázanou cestou přes Liščí horu,“ argumentoval tehdejší ředitel Správy KRNAP Jiří Novák.

Lanovka je v provozu denně, od 9 do 16 každou celou hodinu. Cena zpáteční dospělé jízdenky je 80, pro děti 60 korun. Cesta nahoru s kolem stojí 70, respektive 50 korun.

Mezi významné investiční akce, které budou v brzké době zahájeny v Peci pod Sněžkou, patří výstavba rozhledny na Hnědém vrchu. Horské středisko totiž letos dostane 57 milionů korun z evropských fondů na zlepšení infrastruktury cestovního ruchu a zkvalitnění dostupnosti. Rozhledna je součástí projektu. Ještě během léta vyhlásí město výběrové řízení na zhotovitele. Montáž rozhledny by měla mezi záměry přijít na řadu jako první.

Webovou kameru lanovky na Hnědý vrch najdete na adrese www.skipec.com.(aš)