Nevíte co s energií? Odolnost prověří lanový park

Zatímco v Říčkách v Orlických horách funguje letos již třetí sezonu, od víkendu zkoušejí svoji mrštnost dospělí i děti také v Deštném v Orlických horách. Centrum je zde již pro veřejnost přístupné, oficiálně se otevírá ve čtvrtek odpoledne.

Jako každý adrenalinový sport může zdolávání překážek ve výšce přinášet rizika. Provozovatelé jsou přesvědčeni, že se jedná o bezpečný sport. Náčelník Horské služby Orlických hor Josef Šifra uvádí, že u úrazu v lanovém centru, na rozdíl od častých nehod cyklistů a pěších turistů, dosud nezasahovali: „Mají to opravdu velice dobře zabezpečené, obsluha je velmi šikovná. Pokud někdo zůstane viset, bez problémů ho sundají,“ dodává Šifra.

Provozovatelé center při těchto zážitkových disciplínách každého zájemce před vstupem mezi lana poučí a proškolí, návštěvník vyfasuje přilbu. „Zájemce nejprve navštíví trenažér se dvěma třemi přejištěními, aby si vyzkoušel, jak se má nahoře chovat, aby věděl, že musí mít minimálně jednu karabinu stále zapnutou,“ vysvětluje provozovatel nově otevřeného lanového parku v Deštném Josef Pohl. Každý celotělový úvazek, sedák, je provázaný dvěma jisticími lany s karabinami. „V případě, že někdo zůstane viset na dráze, neví si rady jak dál, instruktor je vždy v blízkosti pod ním, aby mu poradil, případně vyleze nahoru na překážku a pomůže mu,“ potvrzuje Pohl.

Obdobně funguje jištění i v lanovém centru v Říčkách. „Máte na sobě celotělový sedák, tzv. véčkový úvazek, jste zabezpečeni dvěma karabinami, takže když si předěláváte úvazek, jste jištěni alespoň jednou karabinou,“ popisuje zabezpečení jeden z majitelů centra Štěpán Bartoň. I tady jsou samozřejmostí přilby a proškolení před vstupem na trať.

V Deštném se otevřel okruh i pro děti od 90 cm výšky. „O víkendu ho vyzkoušely dvouleté i čtyřleté děti, přičemž to mladší bylo šikovnější,“ popsal zkušenosti s prvními nejmladšími návštěvníky centra Pohl. Druhý okruh si mohou vyzkoušet dospělí všech věkových kategorií a různých fyzických schopností. Velké problémy by nikdo mít neměl. „V polovině trasy třeba dojde fyzička, začnete odpočívat, ale to je vše,“ mluví Pohl o možném úskalí.

Zdolání velkého okruhu podle něho trvá 45 minut až hodinu. Zkušenější návštěvníci zvládnou trasu rychleji, sám Pohl si ji o víkendu proběhl pětkrát a zdolá ji za 20 minut. „Lezec“ se pohybuje „opičí dráhou“ s překážkami ve výšce osm až dvanáct metrů, vyzkouší si i tři sjezdy na laně mezi stromy, kdy klouže zavěšený na kladce cca 20 metrů. „Perfektní, ale chce to opravdu fyzičku,“ tlumočil zážitek jednoho z desítek prvních návštěvníků atrakce Jaroslav Karban z deštenského Infocentra.

Park je srovnatelný s podobnými centry v republice: „První turisté, kteří lanový park vyzkoušeli, si ho pochvalovali, prý je obtížnější než v Janských Lázních v Krkonoších. V Deštném je totiž nástup na kopci, zvládá se převýšení kolem 20 metrů,“ doplnil Josef Pohl.

V Říčkách fungují tři okruhy, malý, střední se třemi sjezdy a velký se sjezdem přes celé údolí. Podle zdatnosti může turista v parku strávit hodinu až dvě.