Že se slibované spojnice mezi břehy Labe přece jen dočkají, už lidé v centru Hradce příliš nevěřili. Aby ne, diskutovaný projekt lávky si za posledních takřka 15 let prošel mnohými pády - od protestů ekologů, přes výhrůžky soudem až po údajně zmanipulovanou architektonickou soutěž. Nakonec to ale pro stále doufající místní i projekt lávky přece jen začíná vypadat nadějně, radnice totiž dokončuje potřebné papírování a také oznámila datum: začátek stavby odhaduje na zimu příštího roku. „V současné době probíhá dokončení dokumentace k projektu lávky přes Labe, včetně zajištění vyjádření všech orgánů státní správy a dalších subjektů. Po zapracování požadavků těchto orgánů dojde k zahájení územního řízení," potvrdil náměstek primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich.

Právě žádost o územní rozhodnutí je pro radnici klíčový dokument. K jeho získání se zavázala ve smlouvě s ČSOB, která má 
v lokalitě Aldis postavit obří pobočku. Lávka je totiž její podmínka.

Samotná lávka však není podmínkou jedinou. Banka, která by měla krajské metropoli přinést až tisícovku nových pracovních míst, žádá také její urychlené postavení. Město má podle vzájemné smlouvy na žádost o územní rozhodnutí už jen něco přes půl roku, 
a tak pochopitelně spěchá.

„Na projekt lávky úzce navazuje investiční záměr ČSOB na výstavbu v lokalitě Aldis," potvrzuje Jindřich Vedlich a dodává: „Zároveň je také součástí projektu páteřní cyklokomunikace 
a opatření v Hradci Králové. Mánesova ulice a navazující ulice Škroupova tvoří spolu s plánovanou lávkou přes Labe u Aldisu velmi důležité propojení městských částí na levém břehu Labe s oblastí centra města a Pražského Předměstí."

První plány? Rok 2002

Spory o lávku se v Hradci táhnou přes 14 let, původně měl přechod pro pěší a cyklisty nad Labem vyrůst už v roce 2002. Tehdy ale plány zhatili ekologové kvůli osmdesátiletému chráněnému dubu.

Další naděje pak stavbě zasvítila loni, kdy město v soutěži vybralo nový návrh architekta Libora Kábrta - ten byl ale vzápětí pro podezření ze střetu zájmů stažen. Do hry se vrátil znovu po několika měsících, kdy se Kábrt odvolal k antimonopolnímu úřadu a ten mu titul vítěze vrátil. Když už to vypadalo, že se přece jen začne stavět, ozvali se loni na jaře ornitologové, podle kterých původně navržená lávka ohrožovala labutě.

Po úpravách pak stavbu v lednu posvětili i oni a začalo potřebné papírování. Lávka by měla přijít na zhruba 30 milionů, 85 procent z ceny by měla zaplatit Evropská unie.