Stovky milovníků zimních sportů využily v předchozích dnech možnosti zabruslit si na rybnících v Hradci Králové. Po většinu minulého týdne nabízely mnohé rybníky bruslařům přímo ideální podmínky. Led byl díky velmi nízkým teplotám dostatečně silný a průzračný. Po víkendovém oteplení už ale přestávají být podmínky bezpečné. Stovky rekreačních hokejistů využily ještě o víkendu možná poslední letošní příležitosti zahrát si hokej na přírodních ledových plochách. Hřiště si už však museli nadšenci sami nejdříve připravit, rybníky jsou totiž od sobotního rána pokryté vrstvou sněhu. „Zvýšené opatrnosti je zapotřebí dbát, pokud je led pokrytý vrstvou sněhu. Jeho promrzání se tím zpomalí,“ upozornila už ve čtvrtek mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová.

Podle hradeckých strážníků je všeobecně uváděná bezpečná tloušťka ledu 12 až 18 centimetrů. Že je síla ledu bezpečná, poznáte i podle toho, že má namodralou barvu. „Pokud cítíte nebo slyšíte tupé praskání či lupání, plochu okamžitě opusťte,“ uvedla mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová.

Tento týden bruslařům přát zřejmě nebude

Podle meteorologů začínající týden v Královéhradeckém kraji nepřinese počasí, které by bruslaři potřebovali. Nejnižší noční teploty se sice budou držet několik stupňů pod bodem mrazu, přes den však budou šplhat až k pěti stupňům nad nulou. V polohách pod 400 metrů nad mořem pak hrozí i dešťové srážky.

Po několika mrazivých dnech se vyjádřilo k možnému bruslení na zamrzlých tocích i Povodí Labe. „Tekoucí voda je v mrazivém počasí teplejší než okolí a pevnost ledu je na řekách velmi proměnlivá,“ varovala před vstupem na zamrzlé řeky Hana Bendová. Na bruslení na řekách však letos zřejmě nedojde. I na rybnících bude sezona minimálně přerušená.