Hasiči a technici budou mít zase plné ruce s praskajícími vodovody, které potrhá rozmrzající zem.

„Do středy budou vodní toky jen mírně kolísat podle průběhu denních teplot, v noci totiž nadále mrzne. Ale s následujícím oteplením očekáváme, že by na některých profilech mohly řeky dosáhnout prvních a místy i druhých stupňů povodňové aktivity,“ potvrdil mluvčí královéhradeckého Povodí Labe Václav Jirásek.

Situace ale možná nebude tak kritická, jak by se zdálo vzhledem k dlouhotrvajícím mrazům, které způsobily abnormálně silnou ledovou krustu na řekách.

„Na většině toků už je po mírném tání posledních dní proudnice volná. Třeba v Trutnově je Labe stále zamrzlé, ale pod ledovou celinou řeka normálně teče. Stejné je to v Záměli na Divoké Orlici, kde každoročně koryto ucpávají ledové kry. I tady již řeka pod ledem volně teče,“ dodal Jirásek.

V Záměli tak zatím nebylo třeba použít bývalý vojenský obrněný transportér, který tu slouží jako ledoborec a při každoročním tání pomáhá drtit nahromaděné kry. Je to unikátní stroj, který nemají nikde jinde ve východních Čechách.

„Už dva týdny ale máme vyhlášenou pohotovost, řeka tu už byla trochu natěsno, až v posledních dnech trošku povolila. Uvidíme, snad ho nakonec nebudeme potřebovat,“ řekl Deníku starosta Záměli Josef Novotný.

Problémem by bylo, kdyby sníh z vyšších poloh začal odtávat příliš rychle a hladiny řek by zvedl výrazněji. Příval vody by led rozlámal, kry by se mohly dát do pohybu a v místech, kde jsou zúžená koryta nebo mostní konstrukce, by mohlo dojít k lokálním povodním. Pak by musely nastoupit bagry.

Zmíněná Záměl na Rychnovsku nebo Luže na Chrudimsku, kterou protéká Novohradka, jsou typickými příklady. Vodohospodáři jevu, kdy se plovoucí ledové kry nahromadí před nějakou překážkou, říkají „nápěch“.

„Zatím se to riziko ale nejeví ak dramatické. Uvidíme po zítřku, kdy se začne oteplovat,“ dodal Jirásek.

První stupně povodňové aktivity byly v neděli a pondělí na pár hodin zaznamenány jen na Cidlině a Loučné.