Jako ledová pěst sevřel mráz v noci na pátek Královéhradecký kraj. Následkem byly dopravní nehody, nesjízdné silnice i mnoho zraněných chodců, kteří na zledovatělých chodnících nezvládli udržet rovnováhu. Situace se navíc jen tak nezlepší. Přes den teploty místy stoupají nad nulu, prší. A s blížící se nocí zase rtuť teploměru klesá.

Nejhorší situace v noci na pátek a v pátek ráno panovala na Rychnovsku, kde se staly dvě nehody. Některé úseky komunikací třetích tříd se silničářům dařilo ošetřovat jen velmi obtížně.

Největší problémy měli řidiči v okolí Doudleb nad Orlicí, Vrbice, Polomu, Skuhrova nad Bělou, Pěčína, Rybné a Slatiny nad Zdobnicí. V Kostelci nad Orlicí ve čtvrtek večer zablokoval kamion silnici, která se nachází nad sídlištěm U Váhy. Dle informací svědků stačilo málo, aby se „skulil" ze svahu na parkoviště plné aut. „Tato silnice je v zimě velmi nebezpečná. Vede z kopce a je vydlážděná žulovými kostkami. Kraj nám slibuje přeložku již řadu let. Zatím jsme se nedočkali," lamentovala jedna z místních obyvatelek.

Problémy byly i na Hradecku. Ledovka se vytvořila i na silnici mezi obcemi Stěžery a Hvozdnice. U Mlékosrb v pátek ráno dokonce havaroval autobus. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Ledovka potrápila v pátek ráno a dopoledne nejen řidiče, ale také chodce. Ti na chodnících padali doslova jako kuželky, a to navzdory snahám pracovníků technických služeb, kteří byli v terénu již od brzké noci.

V Hradci Králové vyrazilo bojovat s ledovkou na komunikacích a chodnících na sto padesát zaměstnanců technických služeb, další pak mířili například na hřbitovy – i tam totiž musí být cesty schůdné. Podle vedoucího zimní údržby v Hradci Tomáše Pospíšila v těchto dnech všichni pracují na dvě stě procent.

„Situaci v celém městě jsme začali preventivně řešit již ve čtvrtek odpoledne. Kolem páteční jedné hodiny ráno jsme se soustředili především na komunikace. Již před třetí hodinou vyrazila technika na chodníky, krátce před šestou ranní přišly na řadu zastávky a přechody," popsal s tím, že pracovníky po této dlouhé noci rozhodně nečekal odpočinek, nýbrž další odklízecí práce. „Je nutné likvidovat tající sníh a kaluže. Musíme uvolňovat uliční vpustě, aby mohla voda odtékat, a musíme odsávat kaluže, aby se s klesajícími teplotami neproměnily v led," vysvětlil.

Letošní zima podle něj bude rozhodně dražší než ty předchozí.

„Rozpočet města s tím počítá. Zatím neznáme konkrétní čísla, ale vzhledem k předpovědi počasí se dá předpokládat, že spotřeba posypového materiálu i náklady porostou," dodal.

Rapidně přibylo úrazů na ledu. Největší nápor zažívali záchranáři v pátek ráno mezi pátou a sedmou hodinou, kdy chodí lidé do práce. „V tu dobu jsme vyjížděli v kraji k deseti případům, šlo především o zranění dolních končetin. Dopoledne už to bylo mírnější, přesto je počet výjezdů vyšší. Nejčastěji se jednalo o úrazy nohou," uvedl mluvčí záchranářů Ivo Novák. Čekárnu plnou potlučených pacientů hlásila v pátek dopoledne také hradecká fakultní nemocnice.

„Zaznamenali jsme zhruba padesátiprocentní nárůst. Lékaři ošetřují především úrazy horních a dolních končetin," sdělila mluvčí nemocnice Petra Sychrová.