„Největší ledy však zatím blokují řeku a je jen otázkou času, kdy se utrhnou. Doufám, že to bude bez větších problémů a situaci pravidelně monitorujeme,“ komentoval dnes (21.1.) aktuální situaci na řece potštejnský starosta Petr Dostál.

Providelné hlídky

Aby se předešlo nebezpečí úcpání koryta řeky ledovými nánosy a následným záplavám, Povodí Labe již koncem minulého týdne začalo bourat kry na řece. Jiří Jindra komentoval nasazení speciálních bagrů – pavouků s tím, že jde o preventivní zásah, kdy rozbourávají proudnici v jezové zdrži v Doudlebách, aby uvolnili prostor možnému ledochodu, který se očekává z důvodů oteplení. „Nám v tuto chvíli ani nejde o hory, ale o to, co přijde do Potštejna. Jestliže se oteplí a přijdou tři až čtyři stupně nad nulou, tak se nám to všechno dá do pohybu,“ upozornil nedávno na možné nebezpečí pracovník Povodí Labe a měl pravdu.

„Zatím je všechno v pořádku, ale hlavní zásoby ledu na řece stále zůstávají přimrzlé při břehu. Je jen otázkou času, kdy se to všechno utrhne a záleží na počasí. Nejhorší by bylo, kdy to cestou po řece stále namrzalo,“ uvedl Petr Dostál, který věří, že nebezpečí záplav se i letos podaří zažehnat. „V každém případě to sledujeme. Máme i protipovodňové hlídky, které začínají prvním domem při řece. Situaci na řece monitoruji také ze svého domu při břehu Divoké Orlice. V případě, že se ledy hnou, jsem okamžitě připravený informovat zámělskou starostku,“ vysvětlil Petr Dostál.

Ledoborec čeká

Také v Záměli jsou zatím v klidu, ale stále připraveni. „Situace se teď stabilizovala a ještě jsme ani nepotřebovali vyjíždět s našim ledoborcem,“ uvedla včera pracovnice obecního úřadu.