„Fakultní nemocnice Hradec Králové s ohledem na odvolání souhlasu s prací přesčas ze strany části lékařů byla nucena naplánovat provoz nemocnice od 1. prosince 2023 tak, aby byla v plném rozsahu zajištěna akutní, centrová a onkologická péče,“ uvádí v prohlášení vedení největšího zdravotnického zařízení na východě Čech.

Podle vyjádření nemocnice dojde s ohledem na nutnost zajištění akutní péče na některých pracovištích nemocnice k omezení části plánovaných operací a vyšetření. „Pacienti, kterých se odložení týká, jsou od 20. listopadu 2023 informováni telefonicky či písemně a začátkem roku 2024 budou informováni o dalším postupu,“ uvádí dál vedení fakultky. Pacientům, kteří nemají akutní potíže, se doporučuje, aby nejdřív kontaktovali své praktické lékaře a nemocniční pohotovosti využívali jen právě v akutních případech.

Petr Lehký, ředitel ZŠ Úprkova.
ROZHOVOR: Jsme biti na tom, že učíme dobře, říká ředitel hradecké základní školy

Mluvčí nemocnice odmítl prosincové omezení provozu komentovat a odkázal jen na prohlášení na webu zařízení. Deník tak má informace od protestujících lékařů. Podle nich jde redukce péče napříč obory. „Největší dopad to bude mít na dětské chirurgii, gynekologii, na všeobecné chirurgii, nebo na rentgenu,“ říká lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN HK David Doležal, který protest ve fakultce koordinuje.

Podle jeho informací, které k němu proudí od kolegů, se budou v prosinci redukovat lůžkové kapacity, plánované hospitalizace pacientů, provoz ambulancí i plánovaná vyšetření. „Například na Klinice dětské chirurgie a traumatologie dojde ke kompletnímu omezení plánované operativy, uzávěru 10 standardních lůžek a jednoho lůžka na JIP,“ nahlíží David Doležal do seznamu omezení péče.

Lékař Marek Dvořák má za sebou v 37 letech tisícovku vzletů a tři tisíce pozemních výjezdů.
Kdyby se lidé nejdřív zamysleli, zásahů by ubylo, říká záchranář Marek Dvořák

Řada klinik bude poskytovat v podstatě jen akutní péči, prakticky se zastavily plánované hospitalizace. „Jsou zavřená některá celá oddělení, na 2. Interně bude třeba zavřených 20 lůžek. Plánované operace budou probíhat omezeně, například onkologických pacientů by se omezení dotknout nemělo. V lednu však mohou být problémy s omezením provozu, pokud bude protest pokračovat, násobně větší,“ varuje David Doležal.

Podle Davida Doležala je štěstí, že protest lékařů vyšel na prosinec, kdy jsou dlouhé svátky. Přesto jsou vypovězené přesčasy velký problém. „Na spoustě klinik je provoz zajištěný takovým způsobem, že pokud onemocní jeden lékař, tak se rozpisy služeb sesypou jak domeček z karet. Je to sestavené úplně na strop,“ říká lékař, který je členem představenstva České lékařské komory. Pokud by se lékařům a Ministerstvům zdravotnictví a práce a sociálních věcí nepodaří najít kompromisní řešení, bude podle něj dopad na péči na začátku roku ještě větší.

Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Před 95 lety se otevřela nemocnice v Hradci Králové. Nahlédněte do její historie

Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora odmítá od prosince sloužit přesčasy necelá polovina lékařů, kteří tady pracují: „Fakultní nemocnice Hradec Králové eviduje necelých 400 odvolání souhlasu s prací přesčas ze strany lékařů, celkem ve FN HK pracuje na 900 lékařů.“

Jenže podle lékaře Davida Doležala je situace horší. „V nemocnici vypovědělo dobrovolné přesčasy 390 lékařů, z celkového počtu přibližně 570 doktorů, kteří přesčasy slouží. Část doktorů z podstaty oboru tu přesčasovou práci nedělá,“ vysvětluje lékař. Rozdíl v celkovém počtu lékařů vidí v tom, že nemocnice započítává i lékaře, kteří mají v nemocnici jen malé částečné úvazky a neslouží přesčasy.

Ze stavby kampusu v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Na stavbě Kampusu Univerzity Karlovy v Hradci pomůže unikátní jeřáb z Dortmundu

Lékařům vadí nastavení práce v nemocnicích, která je postavená na jejich přesčasech. Bez nich by si vydělali zhruba polovinu peněz. Jenže současné zákony je i nemocnice nutí prakticky porušovat zákony. Podle lékařů je současný systém dlouhodobě neudržitelný, a pokud se komplexně nezmění, povede k omezení péče o pacienty.

„Protest nezačali doktoři, ale zákonodárci nekoncepčními změnami. Pokud bychom opravdu dodržovali zákon tak, jak aktuálně platí, poklesl by objem poskytované péče o 30 až 40 procent,“ upozorňuje anesteziolog hradecké nemocnice David Doležal. Podle něj se zákoník práce obchází v nemocnicích desítky let.

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth