Kdo se domníval, že podepisovat výpovědi ještě není totéž co je skutečně podat a že je lékaři nakonec stáhnou, se mýlil.

Podle v pondělí zveřejněných čísel odboráři ředitelům východočeských nemocnic předali téměř 540 podepsaných výpovědí. Na poslední chvíli je stáhlo jen pár lékařů. Od 1. března, kdy skončí výpovědní doba, a vzhledem k nutným výběrům dovolených pravděpodobně ještě dříve, tak špitálům hrozí personální kolaps.

Vedení Pardubického kraje se kvůli tomu už v pondělí sešlo s řediteli jím zřizovaných nemocnic a varovalo před možným omezením péče.

„Bohužel situace je dramatická, jednak v počtu lékařů a ještě horší je ve struktuře výpovědí, jsou odbornosti, které jsou nepostradatelné,“ řekl hejtman Radko Martínek. Kraj se s řediteli dohodl na společném postupu, scházet se budou každý týden. „Prioritou je zajištění akutní péče,“ ubezpečil hejtman.

Z nemocnic chtějí odejít hlavně mladí lékaři z nejpotřebnějších oborů, jako jsou chirurgové, internisté, anesteziologové či rentgenologové. Celkem v Pardubickém kraji podalo výpověď 228 lékařů.

Kraj je ve složité situaci

Kritická situace je i v Královéhra­deckém kraji. „Vedení krajského zdravotnického holdingu přijalo celkem 121 výpovědí lékařů. Znamená to, že provoz v některých nemocnicích by mohl být pří reálném naplnění podaných výpovědí výrazně omezen,“ potvrdil mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich diszegi.

Kraj tu podobně jako v Pardubicích připraví plán případného omezování péče a její přesouvání mezi nemocnicemi. Doufá však, že kritickou situaci ještě změní jednání lékařských odborů s ministerstvem zdravotnictví.

„Kraj je ve složité situaci: Musí řešit vážné ohrožení zajištění dostupnosti zdravotní péče v některých částech regionu kvůli problémům, za které nenese žádnou odpovědnost a nemůže je ani řešit,“ dodal Dioszegi.

Viníkem je ministr!

Intenzivně tak probíhá oblíbené hledání viníka současné situace. Podle pardubického hejtmana Martínka je jím ministerstvo zdravotnictví. „Vyhlásilo snižování platů lékařů. S tím ale nemůžeme v žádném případě souhlasit, žádné mzdy snižovat nebudeme,“ prohlásil v pondělí.

Podle ředitele chrudimské nemocnice a zároveň lékařského odborového předáka Tomáše Vondráčka to jsou zase zdravotní pojišťovny, které by – vyjma VZP – měly navýšit platby nemocnicím.

Pokud lékaři však skutečně v únoru skončí, nemusí to nutně znamenat, že v nemocnicích přestanou pracovat. Mohli by tu pokračovat například formou dohod o provedení práce, jak ostatně mnozí činí již dnes. Má to ale háček: Nemocnice by na jejich odměny neměly peníze.

Stránky kampaně Děkujeme, odcházíme aktuálně evidují 3810 výpovědí lékařů. Kampaň lékařských odborů požaduje, aby základní plat lékaře stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu. Průměrný plat českého lékaře je kvůli vysoké přesčasové práci zhruba 45 000 až 50 000 korun.

Počty podaných výpovědí v nemocnicích v poměru k přepočtenému (tabulkovému) počtu lékařů

Nemocnice zřizované státem:

Fakultní nem. Hradec Králové   187 (z celkem 550)

Nemocnice zřizované Královéhradeckým krajem:

Nemocnice Rychnov n. K.       12 (z celkem 51)

Nemocnice Jičín          42 (z celkem 103)

Nemocnice Náchod           57 (z celkem 140)

Nemocnice Trutnov           6 (z celkem 90)

Nemocnice Dvůr Králové n. L.    nikdo (z celkem 28)

celkem v kraji by mělo k 28. 2. odejít 121 lékařů

Nemocnice zřizované Pardubickým krajem:

Nemocnice Pardubice       118 (z celkem 240)

Nemocnice Chrudim        37 (z celkem 74)

Nemocnice Svitavy          24 (z celkem 81)

Nemocnice Ústí n. O.         34 (z celkem 90)

Nemocnice Litomyšl         6 (z celkem 81)

celkem v kraji by mělo k 28. 2. odejít 228 lékařů

Lékaři odcházejí za lepším na Západ

Po studiích hned na Západ. Velká část doktorů s ještě mokrým diplomem utíká hned po promocích na zkušenou a za penězmi do zahraničí. Potvrzuje to královéhradecký lékař Oldřich Beránek.

Zájem o české lékaře mají podle něj například nemocnice v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy. „Kolegové nabídky z hornorakouských nemocnic pozorně studovali a zjistili, že si odchodem v podstatě polepší jen finančně. Penzum práce, které by i tam museli odvést, počty odpracovaných hodin jsou v podstatě shodné jako u nás. Stejně tak přístrojové vybavení,“ uvedl Beránek. Uvolněná místa v českých nemocnicích podle jeho slov brzy zaplní lékaři ze Slovenska. „Průměrný plat slovenského lékaře je v současné době 900 euro. V Čechách by si jen polepšili,“ dodal Beránek. (ker)