„V případě ztráty sluchu je vhodné, když pacienta někdo doprovází. Proto jsme vybrali sobotu, aby si lidé nemuseli brát dovolenou. Také je zde prostor na podrobné vysvětlení, jak sluchadlo nebo kochleární implantát funguje," vysvětlila Gabriela Dänemarková, ředitelka nadačního fondu Dar sluchu, který akci pořádá po celé republice.

Vyšetření sluchu jsou zaměřená na lidi, kteří mají problémy s nedoslýchavostí. „U poruchy sluchu je, na rozdíl od jiných nemocí, situace jednodušší, protože většina osob je schopna subjektivně říci, jestli slyší nebo ne. Pokud někdo nerozumí ve společnosti, neslyší v kině, tak to je ta indicie, kdy by měl přijít na vyšetření," vysvětlil Viktor Chrobok, přednosta kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku.

Jiná situace je u dětí, které lékařům neřeknou, jestli slyší. Ministerstvo zdravotnictví tak doporučilo, aby každému novorozenci lékaři provedli screening sluchu, který se provádí nejen u všech dětí narozených ve fakultní nemocnici, ale i v celém Královéhradeckém kraji. Právě u dětí je tento smysl obzvláště důležitý, protože právě sluch potřebují při rozvoji řeči.

Před dvěma roky hradečtí lékaři uskutečnili unikátní projekt ve spolupráci s NF Dar sluchu, při kterém vyšetřili sluch všem prvňáčkům v hradeckých školách.

„Zjistili jsme, že dvě až tři procenta mají závažnou nedoslýchavost, o které se nevědělo. To je špatně a chceme situaci změnit," dodal Chrobok.