Výběr ze dvou druhů lékáren budou mít od neděle obyvatelé krajského města. Zatímco drtivá většina apatyk bude i nadále požadovat poplatky za recept, dvě provozovny je lidem začnou 1. února odpouštět.

Desítky korun mohou lidé ušetřit v lékárnách v Dukelské ulici a v hypermarketu v Pilnáčkově ulici. Patří do sítě soukromých lékáren Dr. Max, která tak zareagovala na rozhodnutí krajů o rušení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních, tedy i v lékárnách.

„Poplatky vybírat musíme a budeme. Ale nabídneme lidem věrnostní bonus, který je ve stejné výši, a lékárníci ho budou lidem ihned vyplácet. Chceme tak zabránit diskriminaci našich pacientů,“ řekl Luboš Korbelář, obchodní ředitel firmy Česká lékárna, která síť provozuje.

Zaměstnanci lékáren však o změně ještě v pátek neměli tušení. „Instrukce bychom měli dostat během dneška,“ přiznala vedoucí provozovny v Dukelské ulici. „Čekali jsem do poslední chvíle, jestli někdo platnost změn o měsíc neodloží a nebude se o tom dál jednat,“ vysvětlil Korbelář.

Jedinou podmínkou „odpustku“ pro zákazníky bude pořízení klientské karty.

„Máme 400 tisíc karet, což bude stačit na měsíc. Podle klesajících tržeb to vypadá, že lidé čekají na únor. Očekáváme velký nápor lidí. Počet zaměstnanců jsme ale posílit nemohli. Lékárníků je nedostatek,“ řekl ředitel.

Společnost počítá se ztrátami deset až 30 milionů korun měsíčně. „Peníze budeme vymáhat po krajích či státu soudně. Nemůžeme prohrát.“