Vláda v těchto dnech horlivě jedná s odbory. Obě strany se snaží najít nějaké usnesení v podobě oboustranně výhodného kompromisu.
„Věřím, že nebudu vyhlašovat stav nouze. Lékaři dostali konkrétní nabídky, a sice, že veškeré prostředky, jež nemocnice získá navíc, půjdou k lékařům. Přičemž, když lékaři stáhnou své výpovědi, dostanou své místo zpět,“ prohlásil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Jestli však selžou jednání mezi vládou a lékařskými odbory, chystá Královéhradecký kraj opatření, která vyhlásí nejpozději v pátek 18. února. Krajským nemocnicím mají tato opatření pomoci s vytvořením a zvládnutím hromadných odchodů lékařů. V praxi by to znamenalo jednoznačně, že od pondělí by nemocniční zařízení přestala přijímat pacienty na plánované operační zákroky. Problémovým datem se při tom jeví první březen, kdy by v hradeckém kraji mohly nastat značné obtíže se zajišťováním akutní péče. Komplikace by se objevily hlavně na porodnickém oddělení, ARO a JIP v některých nemocnicích. „Největší problémy bychom měli v nemocnici v Náchodě. Nepříjemná zpráva je, že hradecká fakultní nenocnice má také kolem třiceti procent výpovědí a nebyla by nám schopna příliš pomoci,“ řekl Franc.

Pro všechny případy dojde k zřízení krizové linky 841 155 155, respektive jejího rozšíření. Díky ní by se lidé dozvěděli, kde mají možnost ošetření, jaké jsou otevírací doby na ambulancích či zda jsou volná místa v nemocnicích. Tento stav má mít údajně pouze přechodný charakter.

„Rozhodně to není dlouhodobě udržitelné, na některých odděleních by to bylo možné například jen týden až čtrnáct dnů,“ uvedla radní Jana Třešňáková .

(jo)