Podzimní dny pomalu ztrácejí na své délce, listí stromů se začíná loučit se svými „majiteli" a babí léto je už nenávratně pryč. V kulisách příjemného říjnového sobotního dne se konala tradiční akce s názvem Den lesní techniky.

O tom, že o tuto tradiční záležitost je velký zájem, svědčil i fakt, že na začátku  „lesnického svátku" bylo  parkoviště mezi lesním hřbitovem a psím útulkem beznadějně přeplněné auty.

Městské lesy Hradec Králové, Lesy ČR či Řád sv. Huberta, ti všichni si připravili pro návštěvníky bohatý a  vůní dřeva prosycený program. Návštěvníků se u lesního hřbitova v dopoledních hodinách, ostatně bylo tomu tak po celý den, dostavil znovu velký počet.

A co vše bylo v hradeckých lesích východně od centra východočeské metropole k vidění? Upoutala jistě technika samotná či ukázky různorodých lesnických prací. Ti nejmenší návštěvníci pak ocenili i přítomnost například tažných koní - do nedávna nedocenitelných pomocníků při náročné práci v lese.  K vidění toho bylo mnoho.

Sedm kubíků za hodinu

Jednalo se o klasickou lesnickou práci, ale lidé zajímala. Jednou z ukázek bylo i zpracování metrových klád pomocí „štípačky" a následně jejich rovnání do nákladového prostoru.

„Zvládne se zpracovat asi sedm metrů čtverečních za hodinu. Samozřejmě záleží na spolupráci s ostatními," prozradil pan Štěpánek, který s motorovou pilou v ruce a za asistence kolegů obratně předváděl lesnickou „rutinu" při zpracování klád.

Školáci zdobili sklad

Součástí sobotní akce byla také výstava žáků třídy první A Základní školy Pouchov. Svými roztomilými obrázky a výtvory s podzimní tematikou přírody a lesa ozdobily tamní sklad palivového dřeva.

„Děti vytvořily podzimní strom, ježka Bodlinku, Muchomůrku z díla „Tiše, les vypráví - Jak si houby dělaly módní přehlídku", ale například i slunce z obtisků ruky, lesní strašidla nebo tváře postav, jejichž hlavy olemovaly opadanými listy ze stromů, lesní korunky a další motivy," řekla třídní učitelka Jana Křížková, která společně se školní družinou  pracovala na prezentaci od začátku září v rámci hodin výtvarné výchovy.