Šestnáctikilometrový okruh, novou vodnickou stezku, vyhlídkovou věž a malou lesní zoo připravují v hradeckých lesích. Po okruhu se v podstatě můžete na kole prohánět už nyní, s bruslemi musíte počkat až na asfaltový povrch. Další dvě atrakce budou hotové v létě.

„Pokud vím, tak u nás v republice podobný okruh v lese zatím není, budeme mít unikát," těší se Milan Zerzán, ředitel městských lesů.

Malá zoo by měla vzniknout v lese kousek od hájovny U Dvou šraňků.

V ohradách se budou prohánět divočáci, jeleni a daňci, zkrátka zvěř, co normálně v lesích na Hradecku žije. Budovat se začne v letních měsících, první na řadě bude výběh s divočáky.

„Nepůjde o klasickou zoo, ale farmářský chov," doplňuje Zerzán. Návštěvníci budou zvířata sledovat z vyvýšeného pódia a dvou pozorovatelen.

Lesy budou také bohatší o další dětskou stezku. Stávající pohádkovou doplní vodnická. Bude mít deset zastávek a povede mezi rybníky Datlík, Biřička a Cikán.

„Každý rybník bude mít svého vodníka, vílu i příběh. Zatím pouze na tabulích, uvidíme, jestli stezku doplníme postavičkami," nastínil ředitel lesů. Právě putování po stezkách přitahuje do lesů rodiny s dětmi.

Lesy by se měly dočkat i své vlastní vyhlídky. Vyroste na Černé stráni a měla by být vyšší než vyhlídka ve Vysoké nad Labem.

Po lesní cestě 
do středověku
Dřevěné hradiště na louce za lesním hřbitovem je až na drobné detaily hotové. „Ještě chybí namalovat štíty, rytíře a znaky. jeden bude města a druhý lesů," říká Milan Zerzán, ředitel lesů. Návštěvníci však na oficiální otevření hradiště příliš nečekají 
a s dětmi si tam chodí pohrát už nyní. Objekt bude zkouladovaný za 14 dní.
Hradiště má rozměry 50 krát 56 metrů. Na ploše obehnané dřevěnou palisádou stojí několik staveb z modřínu. „Děti mohou lézt po hradbách a věžích, dole je kvůli bezpečnosti písek. K dispozici mají i malý amfiteátr,"  popisuje atrakci konzultantka projektu Lenka Zídková. „Areál dovybavíme bludištěm, pískovištěm, lavičkami a dřevořezbami koní, na které si budou moci děti nasednout," dodává Zerzán. Vybudování areálu stálo zhruba 
3 miliony korun.