„Ve druhé části rekonstrukce nádraží došlo k sanaci vnitřních omítek a stropních podhledů ve vestibulu,“ vysvětlil už dříve mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Náklady na druhou fázi rekonstrukce se vyšplhaly na 20 milionů korun bez DPH.

Na nové podlahy si nádražní vestibul ještě musí počkat, to je v plánu až ve třetí fázi oprav. Budova železniční stanice z roku 1935 je památkově chráněna, obnovu rozsáhlé podlahy je proto nutné pečlivě naplánovat.

Vada na kráse: Holubí dům

Zatímco hradecké nádraží se skví novotou, s celým nádražním prostorem to už tak pozitivní není. V doslova hrozném stavu je vybydlený dům naproti autobusovému terminálu, usídlili se v něm narkomani a bezdomovci. V bývalé budově celnice žijí mezi odpadky a výkaly.

Na takzvaný holubí dům zaměřilo svou pozornost současné vedení města. „Za sociální oblast jsme vyvolali jednání s majitelem, že je potřeba toto velmi rizikové místo uzavřít a zabezpečit. Doufám, že majitelé dohodu dodrží a podaří se nám tak toto místo hrůzy zlikvidovat,“ uvedl náměstek primátora Martin Hanousek, který se byl v domě i podívat. A prohlídku domu označil za nejnechutnější zážitek ve funkci náměstka pro sociální věci. Špínu a nepořádek prý doprovází i neuvěřitelný zápach.

Železniční klenot
Lešení z vestibulu královéhradeckého nádraží konečně zmizelo. Rekonstrukce ovšem u konce dosud není. K dokonalosti nádraží schází ještě podlaha.

Hanousek dům navštívil spolu se zástupci policie, městských strážníků a komise místní samosprávy. Na místo dorazil i majitel budovy. Tím je holdingová společnost z Hulína Rovina Group.

„V minulosti jsme již budovu dvakrát zabezpečovali na naše náklady. Tyto kroky se však bohužel opakovaně míjí účinkem. Momentálně jsme ve stádiu přípravy projektové dokumentace s následným prodejem této nemovitosti tak, aby sloužila občanům Hradce Králové,“ uvedl za společnost Zdeněk Zlámal.

Podle náměstka by se lidé měli budově vyhnout velkým obloukem. Alespoň dokud majitel dům nezabezpečí tak, jak slíbil. „Tomuto místu se prosím vyhýbejte,“ zdůraznil Hanousek na svém facebookovém profilu.