Lidé totiž často odstaví svá vozidla před závorami u výjezdů z lesa. Těžba dřeva probíhá i o víkendu, s čímž návštěvníci lesa nepočítají a komplikují tak výjezd soupravám se dřevem.

„Nejvíce problémová je silnice mezi Krňovicemi a Bělečkem, kde kvůli odklonové trase silnice na Týniště nyní projede mnohem více aut a ještě parkují před závorami. Nejvíce souprav se dřevem ale jede právě tudy,“ uvedl vedoucí výroby Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

Dodal, že díky spolupráci s městskou policií je těchto nešvarů méně než v minulosti.

„Máme jednoho městského strážníka, který celý den hlídá dění v lese a může na místě udělit pokutu dva tisíce korun a sebrat body,“ sdělil Milan Zerzán.

Přibývají však problémy s motorkáři a čtyřkolkami, kteří projíždějí lesem, ničí porosty a ohrožují ostatní návštěvníky lesa.

Především na severu Čech v Jizerských horách v této době zaznamenávají devastování porostů borůvek nešetrným sběrem takzvanými hřebeny. Na Hradecku však podobné problémy nejsou.

„Není problém, pokud lidi sbírají lesní plody pro vlastní potřebu, tady jde o to, jaká je ještě hranice,“ říká Milan Zerzán.

Sběr lesních plodů zakázán není. „Lesní zákon však podmiňuje, že tento sběr je možný pouze způsobem nepoškozujícím les a pouze pro vlastní potřebu,“ informuje tiskový mluvčí Lesů ČR Radek Drahný. Lukáš Holeček (lh)