LČR začaly s otevíráním obálek, které by mělo trvat do 3. října. Řekla to mluvčí podniku Šárka Kubelková.

Hodnota všech tendrů činí přibližně 10,6 miliardy korun. Kolik firem nabídky podalo, státní podnik nezveřejnil. Otevírání obálek, které provádějí tři komise, je veřejné. Hodnocení, kde je kritériem cena lesnických prací a cena za dříví, bude následovat po otevření obálek. Smlouvy vítězi podnik podepíše po uplynutí příslušných lhůt pro podání námitek. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

Soutěže jsou podle různého modelu obchodu se dřevem rozděleny na dvě skupiny. První část 98 tendrů v hodnotě více než šesti miliard korun se týká pouze pěstebních a těžebních prací, vlastní obchod se dřívím se bude dít v režii LČR.

Druhá část 157 tendrů má hodnotu prací asi 4,6 miliardy korun, přičemž dřevo si koupí a zobchodují firmy. Na každý model připadá polovina dřeva těženého ve státních lesích.

Více nabídek firmy podaly na druhou část tendrů, kde na jednu soutěž připadá 11 nabídek, u prvního modelu to je 8,5 nabídky. Největší počet nabídek na jednu jednotku je 18, nejméně tři. Zakázky a zejména podíl na lukrativním obchodu se dřevem byly v minulosti jádrem sporu mezi Lesy ČR a lesnickými firmami.

Ministerstvo zemědělství a dřevaři se nakonec v červnu dohodli na dvou modelech, přičemž po jejich skončení by se mělo vyhodnotit, který z nich je lepší a efektivnější. Minulé tendry vždy provázely spory, které vedly k tomu, že za poslední čtyři roky mají LČR již čtvrtého generálního ředitele.

Ani nynější tendry neušly kritice, a to ze strany firmy CE WOOD, která je největší v oboru. "(Tendry) Pořád nejsou průhledné, může to zase skončit fiaskem a stížnostmi podnikatelů," citovaly nedávno ředitele CE WOOD Ivana Doubravu Hospodářské noviny.