Bývalé vojenské letiště ve Věkoších v lednu zcela ovládne místní radnice. Městská společnost Letecké služby Hradec Králové získala od Úřadu pro civilní letectví licenci na provozování letiště.
„Máme povolení na provoz veřejného vnitrostátního letiště a také neveřejného s vnější hranicí. To znamená, že budeme moct v Hradci přijímat i vysílat do vzduchu letadla ze zemí mimo Evropskou unii,“ uvedla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.
Rozvoj areálu letiště však bude podle Finfrlové záviset na výstavbě výcvikového centra hasičů a humanitární pomoci za stovky milionů.
„Projekt se bohužel nyní zasekl na úrovni Evropské unie, která dosud neschválila tento operační program, z něhož mají plynout dotace,“ dodala náměstkyně primátora.
Letecký provoz ve Věkoších od roku 1996 řídí společnost Gemini Port, která však dostala od radnice výpověď. Firmy na letišti se nyní obávají, že město svou roli nezvládne.
„Jsme nervózní, město v tomhle nikdy nepodnikalo. Pokud budou chtít za všechno platit, tak většina firem půjde za lepšími podmínkami,“ řekl generální ředitel společnosti DSA Tomáš Suchánek.