„V příštím roce v letních měsících bychom už mohli létat do prvních destinací. Šlo by o charterové lety na dovolenou,“ vysvětlil ředitel letiště Roman Zindulka. Dodal, že prvním krokem k tomu je zlepšení technického vybavení letiště a jeho vybavení systémem pro přistávání letadel i za zhoršených povětrnostních podmínek.

„Intenzivně pracujeme na zavedení přiblížení za podmínek IFR pro hradecké letiště. Naší snahou je připravit uvedený systém do konce letošního roku. Tento krok je nezbytný k zabezpečení příletu letounů za zhoršených povětrnostních podmínek. Bez toho se s námi žádný dopravce nebo cestovní kancelář bavit nebude,“ řekl vedoucí letového provozu Arpád Molnár. Letiště počítá s odbavováním menších dopravních letadel s kapacitou do padesáti cestuijících.

„Zahájili jsme jednání s Řízením letového provozu Praha o možnosti zřízení přístrojového přiblížení pro letiště Hradec Králové. V podstatě jde o cenovou nabídku na pořízení služeb, potřebného vybavení a volby nejvhodnějšího přibližovacího systému,“ doplnil Roman Zindulka.

Mezistupínkem je vybudování pasivního sledovacího zařízení, které bude osádky letadel informovat o přistávacích podmínkách na hradeckém letišti. Systém, jehož smyslem je zvýšení bezpečnosti provozu, se na hradeckém letišti dokončuje. Hotov bude ještě do konce tohoto měsíce. (čer)

Anketa: Jak by se vám líbilo létat na dovolenou z hradeckého letiště?

Martin Železo,
28 let, Hradec Králové

Bylo by to super. Rozhodně je mnohem pohodlnější létat přímo z Hradce. Už jsem byl v Řecku, Thajsku a Španělsku. Musel jsem kvůli tomu jet do Pardubic, z Hradce by to bylo hlavně dostupnější.

Adéla Vojnarová,
16 let, Hradec Králové

Moc by se mi to líbilo, určitě by to bylo lepší, takhle s rodiči musíme jezdit až do Prahy. Létáme docela často na dovolenou. Musíme si takhle nechávat auto v parkovacím domě, což není úplně nejlevnější.

Matěj Krajer,
17 let, Pardubice

Je mi to celkem jedno, jsem z Pardubic, ale určitě pro obyvatele Hradce by to bylo lepší. Já létám často z Prahy. Letěl jsem už do Řecka. Museli jsme jet autem do Prahy a tam si ho nechat.

Jiří Čertner,
60 let, Hradec Králové

Ano, jsem proto, aby se létalo z Hradce. Podle mne to byla velká chyba, že jsme prodali letiště Pardubicím. S rodinou létáme z Prahy na Krétu, byli jsme také v Kazachstánu. Určitě jsem pro.

Dominika Skalická,
15 let, Hradec Králové

Létat z Hradce by se mi líbilo. Teď jsem se vrátila z Madridu. Museli jsme se školou jet až do Prahy. Hradec by byl dostupnější a levnější. Máme dobré letiště, tak nevím, proč by se tady nemohlo přistávat.