„Naší snahou je, aby se letiště stalo do budoucna místem pro civilní leteckou přepravu a lidé z Hradce a okolí mohli z letiště létat například na dovolenou nebo pracovní cesty. Právě získání certifikace nám umožňuje další rozvoj,“ uvedl ředitel hradeckého letiště Roman Zindulka.

Dalším krokem vedoucím k možnosti využívání hradeckého letiště k charterovým letům je jeho vybavením systémem pro přistávání letadel za zhoršených povětrnostních podmínek. „Bez toho se s námi žádný dopravce nebo cestovní kancelář bavit nebude,“ uvedl k tomu před časem vedoucí letového provozu hradeckého letiště Arpád Molnár.

Podle Romana Zindulky by se přibližovací systém mohl odzkoušet v říjnu nebo v listopadu, přičemž poté by jeho činnost ještě musel posvětit Úřad pro civilní letectví. Pokud by se tyto náležitosti stihly zajistit do konce roku, představitelé letiště věří, že příští léto by se z Hradce už mohlo několik charterových letů na zkoušku uskutečnit. Ještě předtím by však letiště, potažmo radnice, muselo zajistit instalaci vybavení na odbavování cestujících.

V současnosti má hradecké letiště statut veřejného vnitrostátního a neveřejného mezinárodního letiště.