Letoun pilotovaný svobodníkem J. Poštolkou z Leteckého pluku 4 z Hradce Králové havaroval 26. března 1937. Při povinném leteckém cvičení nevybral ve výšce 1200 metrů jednu z vývrtek a letadlo se řítilo k zemi. Pilot vyskočil asi 250 metrů nad zemí a s padákem šťastně přistál u Piletického lesa. Letadlo se úplně roztříštilo.

K další nehodě letounu Leteckého pluku 4 došlo v polovině dubna 1937 na polích u Smiřic. Při nouzovém přistání, které provedli letec četař František Neužil s letcem svobodníkem F. Horkým, se letadlo převrátilo a značně poškodilo. Oba piloti naštěstí vyvázli jen s lehkým zraněním.

Další nehoda se stala v druhé polovině dubna při přistávání na letišti směrem k Pouchovu. Letadlo se poškodilo, ale pilot vyvázl bez úrazu. V téže době vezl motocyklista na tandemu vojína Leteckého pluku 4. Při havárii motocyklu se oba těžce zranili.

Noční cvičení skončilo tragicky


Letecká katastrofa se stala 3. května 1937, kdy vojenští letci prováděli noční cvičení za svitu světlometů. Ve 21.10 hodin vzlétla na letounu Š-16-41 dvoučlenná posádka - kapitán Josef Snížek s pozorovatelem četařem Františkem Hofmanem. Nad Podůlšany se dostali do světelného kužele světlometů a dávali ve výšce 1000 metrů světelné znamení, aby nebyli oslňováni. Letadlo se však porouchalo a navíc se v něm vzňal benzin. Třiatřicetiletý kapitán Snížek vyzval pozorovatele Hofmana, aby vyskočil, a s padákem následně šťastně přistál. Snížek se ještě pokusil o záchranu letounu. Když ale viděl marnost svého úsilí, pokusil se také vyskočit. Letadlo však již bylo příliš nízko nad zemí. Padák se mu otevřel jen nepatrně a kapitán Snížek zahynul nedaleko hořícího roztříštěného stroje.

Rejchl Josef, zastavení pohřbu před rodným domem.


Mladý letec vojín Břetislav Bořecký z Moravy přišel o život při pádu letadla ve čtvrtek 16. července 1937 v 16.30 hodin. Při pravidelném cvičení předváděl vývrtky a z výšky 500 metrů se mu jednu nepodařilo vyrovnat. Spadl do cihelny Rolnického cukrovaru v Předměřicích nad Labem. Letadlo se zabořilo do země a pilota vyprostili z trosek s roztříštěnou hlavou. O této katastrofě se nejprve rozšířila zvěst, že se jednalo o letoun Aeroklubu.

V roce 1937 se událo neuvěřitelné množství havárií, nehodu měl například 10. července letoun Leteckého pluku 4 při cvičném letu u Horních Libchav. Letoun byl sice značně poškozen, ale pilot vyvázl bez zranění.

Další katastrofa se stala 30. července dopoledne na letišti Leteckého pluku 4 v Hradci Králové. Jeho obětí se stal 23letý desátník Jan Vomáčka z Břevnova u Prahy. Prováděl předepsané letecké cvičení a při loppingu se dostal do vývrtky, kterou nezvládl. Letadlo se zřítilo k zemi, roztříštilo se a pilot v troskách zahynul.
#nahled|https://g.denik.cz/17/c6/letiste_historie_rejchl_josef_dolni_jelen__pomnik_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/17/c6/letiste_historie_rejchl_josef_dolni_jelen__pomnik.jpg|Rejchl Josef, Dolní Jelení, pomník v lese.#


Pád letadla nepřežil syn hradeckého vinárníka

Do 6000 metrů měl s letadlem vystoupat 9. srpna 1937 pilot Leteckého pluku 4 Josef Rejchl z Hradce Králové. Před dosažením výšky začal letoun klesat a nakonec se roztříštil o stromy vysokého lesa v těsné blízkosti Dolního Jelení nedaleko Holic. Teprve dvacetiletý pilot byl pohřben v Kuklenách. V následujícím roce po katastrofě mu byl na místě pádu 7. srpna odhalen pomník, který v lese stojí do dnešních dnů. Otec Josefa Rejchla provozoval známou hradeckou vinárnu a pohřbu jeho syna se účastnilo tisíce lidí.

Seriál vzniká za podpory
a. s. Letecké služby Hradec Králové


Historii letectví zaznamenal Zdeněk Doubek. Pro čtenáře upravila Helena Rezková. Na tomto díle spolupracoval také Ladislav Vejvoda.

Všechny části seriálu o letectví v Hradci Králové si můžete přečíst zde.