Není to pravda, jak ukázaly statistiky meteorologů. Naopak - bylo nadprůměrně teplé.

Teplotně abnormální bylo po relativně studené zimě nejen celé léto a září, ale i jarní měsíce. Některé měsíce dokonce velmi výrazně - například květen o dva a červen dokonce o čtyři stupně Celsia. Nic na tom nezměnily silné májové mrazy, zbytek měsíce to bohatě vynahradil.

A nadprůměrný, i když už méně výrazně, byl i červen a srpen. Jediný měsíc, který tak trochu „zkazil” renomé letošnímu létu, byl červenec.

Ale to pouze proto, že nebyl, stejně jako předchozích 10 červenců, tedy od roku 2001, nijak extrémně horký. Naopak, byl teplotně zcela průměrný. I když, pravda, poněkud deštivý.

„To, že se červenec zdál studený, bylo asi do jisté míry způsobeno tím, že následoval po teplejším červnu a že byl výrazně chladnější než loňský velmi teplý červenec. A také asi proto, že byl nejchladnější z posledních deseti teplotně nadnormálních červenců. Navíc byly letos v červenci výrazně nadprůměrné srážky a podprůměrný sluneční svit,” řekl Pavel Jůza z Českého hydrometeorologického ústavu.

Teplotní odchylka letošního července od průměru klementických měření od roku 1775 byla pouze minus 0,1 stupně. Činila 19,7 stupně.

Zajímavé je, že nejteplejší červenec za posledních 237 let byl v Klementinu naměřen v roce 2006 s průměrnou měsíční teplotou 25,0 stupně Celsia.

„To byla shodou okolností stejná průměrná měsíční teplota, jako byla letos průměrná denní teplota nejteplejšího červencového dne,” dodal Jůza.

Zajímavé je, že vydařené září přesto nebylo teplotně tak tak extrémní, jako květen či duben. Podle předběžných údajů průměrná zářijová teplota v ČR dosáhla hodnotu 14,5 stupně, což je „jen” o 1,6 stupně více než představuje dlouhodobý průměr. Bylo však jenak velmi suché, a jednak velmi teplé, takřka letní dny střídaly poměrně studené noci. Na některých stanicích se v druhé polovině září dokonce objevily mrazíky.