Přírodu začalo decimovat sucho, které ještě zhoršovaly vysoké teploty a vítr. Na konci léta jsou následky znatelné na první pohled: tráva je sežehlá a uschlá, stromy rychle žloutnou a opadávají.

Průtok řek klesl na třetinu a někde dokonce na pouhou desetinu běžného srpnového stavu. „V některých oblastech jsou vodní toky již zcela vyschlé. Jde hlavně o menší vodní toky,“ informovala Hana Bendová z Povodí Labe.

Ze 120 stanic na řekách v povodí Labe včera 82 signalizovalo nízký průtok. Podle Hany Bendové na většině sledovaných míst klesly průtoky na historické minimum. Špatná situace se týká i řek v hradeckém kraji.

Například Cidlina v Jičíně ve středu měla vodní stav na nule, v Novém Bydžově hladina dosáhla pouhých devíti centimetrů.

Očekávané srážky minulý víkend přinesly vláhu i ochlazení, trvaly však jen krátce. Podle srážkoměrů napršelo třeba na Labské boudě a v Rychnově nad Kněžnou kolem 15 milimetrů, v Hradci Králové až 28,1 mm. Naopak v Adršpachu to bylo jen 5,7 mm. „Dlouhodobý srážkový deficit se příliš nezměnil, takže agronomické a hydrologické sucho v nejvíce postižených oblastech bude přetrvávat,“ uvedl meteorolog Stanislav Racko.

Zřejmě nejteplejším dnem letošních prázdnin byl podle údajů Ćeského hydrometeorologického ústavu 9. srpen. K místům s vůbec největším vedrem v Česku patřil Hradec Králové, kde přístroje ukázaly 37,1 stupně Celsia. V Novém Bydžově bylo 36,6 stupně a přes 36 stupňů se dostaly také Holovousy, Jičín, Lázně Bělohrad či Rozkoš. Po úmorně horkém dni navíc na řadě míst následovala tropická noc: v Rychnově naměřili 21 stupňů, Nový Hradec Králové hlásil 20,9 stupně a přes dvacet stupňů se teplota dostala i na dalších místech. Nejteplejší noc v Česku tehdy měli v severomoravském Mořkově, kde bylo dokonce přes 25 stupňů Celsia.

Meteorologové však v létě zaznamenali i opačný extrém, tedy mráz. „Nejnižší minimální teplota vzduchu byla 2. července na stanici Orlické Záhoří, kde klesla na -1,9 stupně Celsia,“ uvedla Alexandra Žďánská. Pod bod mrazu tam padala teplota ještě v následujících dvou dnech.