Jak se dostat na vysněný letní festival a netahat peníze z portmonky rodičů? Vydělat si je na letních brigádách. Těch se s příchodem prázdnin nabízí celá škála. Nejschůdnější cestou jsou práce v zemědělství. Ty však v mnoha případech tolik netáhnou. Jednak jsou fyzicky náročné a také za ně není moc peněz. Na nedostatek pomocného personálu žehrají například v Agrodružstvu Lhota pod Libčany, kde v současné době nabízejí 55 korun na hodinu za plení řepy. „Tato práce však moc studenty neláká," přiznal ředitel Pavel Veselý.

Najít si brigádu a přivydělat si. To je o letních prázdninami cílem většiny studentů. Evergreenem v nabídkách jsou práce v zemědělství i pohostinství. Letní brigádníky však hledají i státní instituce.

Například Česká pošta nabízí po Hradci Králové rozvoz letáků, kdy odměna čítá 63 korun za hodinu. Ještě štědřejší je hradecká fakultní nemocnice. „Brigádníky stále hledáme. 
V současné době jich u nás pracuje jednadvacet. A to jak ve stravovacím zařízení, tak i na pozici úklidu či v dopravě," informoval Deník lékařský náměstek Jaroslav Malý s tím, že hodinová sazba se zde pohybuje v rozmezí od 70 do 75 korun.

Pokud však student hledá práci na čerstvém vzduchu, mohla by se mu zalíbit brigáda v holovouském Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském. „O zdejší brigády je zájem docela velký. Avšak záleží na výkonnosti daného člověka," řekl Lubor Zelený s tím, že v současné době dochází do holovouských sadů sběrači prvotřídních třešní.

„Když jde studentovi práce od ruky, může si zde za den vydělat v průměru šest stovek," doplnil informace Lubor Zelený s tím, že jakmile skončí sběr třešní, nemusí se lidé bát, že by v Holovousích práci nenašli. „Brigády nabízíme až do poloviny listopadu. Po třešních přijdou na řadu švestky a samozřejmě i jablka."

V nabídce jsou i práce ve výrobě, hostesing či taxikaření. Aktuální nabídka brigád je k sehnání na internetových stránkách specializujících se na volná pracovní místa ve stejně zaměřených agenturách. Oblíbené jsou i facebookové skupiny. Poptávka po brigádnících a pracovnících je častá i na firemních stránkách nebo jsou inzeráty vyvěšeny v obchodech.