Na Hradecku najdeme ulici Boženy Němcové nejen v Hradci Králové, ale také v Chlumci nad Cidlinou či Třebechovicích pod Orebem.

Celý kraj si připomíná významné výročí týkající se slavné spisovatelky. „Dávno, dávno již tomu, co jsem posledně se dívala do té milé, mírné tváře, co jsem zulíbala to bledé líce plné vrásek a nahlížela do modrého oka, v němž se jevilo tolik dobroty a lásky. Dávno tomu, co mne posledně žehnaly staré její ruce.“ Slovy nejznámější české spisovatelky za zvuku Sukovy Vesnické serenády byl ve čtvrtek večer v České Skalici slavnostně zahájen Rok Boženy Němcové. Ten byl loni vyhlášen radou města u příležitosti 150. výročí jejího úmrtí, které se vztahuje k 21. lednu roku 1862.

Němcová má pro Českou Skalici téměř posvátný význam. Jako Barunka Panklová totiž z nedalekých Ratibořic docházela do staré roubené školy ve městě, která je dodnes cílem turistů v ulici pojmenované právě po spisovatelce.

„Dílo i osobnost Boženy Němcové jsou úzce spjaty s naším městem,“ zdůraznil místostarosta České Skalice Josef Daňsa. Prožila tady své dětství i mládí a čerpala zde náměty pro své dílo. Místostarosta připomněl, že se generace místních obyvatel stále hlásí k jejímu odkazu.

„V dětství na Boženu Němcovou měla velmi důležitý vliv babička Magdalena Novotná. Ta přišla do Ratibořic asi pětapadesátiletá v roce 1825. Krátce předtím začala Barunka chodit do českoskalické školy. Babičku pak učinila Barunka ústřední postavou své nejslavnější knihy, psané v půli padesátých let 19. století. V Babičce oslavila i ono „údolíčko“ se zámkem, díky Němcové jedno z nejnavštěvovanějších míst naší republiky,“ přiblížil Boženu Němcovou Aleš Fetters, který je středoškolským profesorem, regionálním kulturním pracovníkem a literárním historikem.

Již v roce 1888 byl v České Skalici na náměstí odhalen její pomník, vzniklo také první literární muzeum, Ratibořice byly pojmenovány Babiččiným údolím a v roce 1962 bylo otevřeno muzeum v bývalém Steidlerově hostinci. Tam je známý Jiřinkový sál, kde mladičká Němcová tančila. V témže roce byla veřejnosti zpřístupněna Barunčina škola.

Podle slov místostarosty České Skalice život a dílo spisovatelky má co říci i dnes. „Proto jsme vyhlásili rok 2012 Rokem Boženy Němcové a při této příležitosti jsme oslovili místní spolky a organizace, aby se připojily k jednotlivým akcím, jejichž kalendář je velmi obsáhlý,“ dodal Daňsa.