Ceny potravin a nealkoholických nápojů neustále rostou, krize však nutí lidi utáhnout si opasky. Řešení nabízejí výprodeje jídla těsně před lhůtou spotřeby.

Slevové akce byly hitem roku


Opatrnost je ale na místě. Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Hradci Králové narazili letos již na sedmdesát případů porušení předpisů souvisejících s případným prodejem potravin s prošlým datem použitelnosti.

Provozovatelé obchodních řetězců se shodují, že slevové akce potravin lákají zákazníky všech věkových i sociálních skupin. „O takovéto zboží je poměrně velký zájem. V prodejnách Albert zlevňujeme přibližně na polovinu vybrané zboží, a to především čerstvé potraviny, mléčné výrobky a pečivo,“ uvedl mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr.

Jan Vávra, mediální zástupce obchodního řetězce Spar, řekl, že v nákupních centrech přikračují k těmto typům akcí zcela výjimečně. „Pokud se v našich prodejnách vyskytne zboží s ohroženou zárukou, snažíme se ho ocenit takovou slevou, abychom zajistili, že se zboží ještě před koncem expirace odprodá,“ vysvětlil Vávra.

Prošlé potraviny musejí oddělit

Zdravotních rizik by se zákazníci obávat neměli. „Pokud jsou takto prodávané potraviny bezpečné, jakostní a jsou správně skladovány, pak obdobné akce právním předpisům neodporují. Prodejci smějí nabízet zboží po celou vyznačenou dobu spotřeby a dokonce i po uplynutí minimální trvanlivosti, pokud potraviny oddělí od ostatních a označí je jako prošlé,“ řekla Martina Šmídtová, mluvčí Ústředního inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

S problémy se inspekce setkává pouze ojediněle. I případy přelepování data použitelnosti či manipulace s datem použitelnosti jsou podle Šmídtové výjimečné a charakteristické spíše pro menší obchody. Prodejcům hrozí pokuta až 50 milionů korun.

„V letošním roce provedl inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Hradci Králové v Královéhradeckém a v Pardubickém kraji 436 kontrol zaměřených na případný prodej potravin s prošlým datem použitelnosti. Porušení právních předpisů zjistil u sedmdesáti případů,“ dodala Šmídtová.

O tom, že jsou výdaje na potraviny nezanedbatelnou a zároveň se zvyšující položkou v rodinných rozpočtech, svědčí i fakt, že mezi lednem a únorem letošního roku vzrostla cena zeleniny a brambor o 6,3 procenta, pekařských výrobků a obilovin o 1,5 procenta a cukr podražil o 2,6 procenta.

Celkově lidé utratí za jídlo podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí kolem pětiny měsíčního rozpočtu.

LENKA KAŠPAROVÁ