Analýza rizik prokázala, že odpadní dešťové vody z areálu bývalé továrny, kde byla skládka nebezpečných látek, se vylévaly na povrch a promývaly kontaminovanou půdu. Do obecní kanalizace se tak dostávaly chemikálie.

Vodárenská společnost Krákrálovéhradecká provozní zde nyní začala s čištěním zanesené kanalizace.

Tyto práce přijdou na 290 tisíc korun. „Následně ještě nákladem deset tisíc korun dojde v objektu k úklidu elektrošrotu,“ upřesnila včera náměstkyně hradeckého primátora Pavla Finfrlová. Dodala že kontaminovanou zeminu musí odstranit majitel objektu a firmy SNOG, která nelegální skládku provozovala. Veškeré sanační práce a likvidaci skládky nebezpečných látek řídilo město Hradec Králové. Vynaloženo na ně bylo více než 38 milionů, zbylých 7,5 milionu korun dotace se vrátí ministerstvu životního prostředí.


Starosta obce Jiří Polák je se současným vývojem spokojen. Lidem v Libčanech se ale areál bývalé továrny vůbec nelíbí a stále je děsí.
„Považujeme ho za nebezpečný zdroj rizik a požadujeme, aby byl celý objekt zbourán. Doufáme, že stát bude také vymahat náhradu škody,“ řekl nám Martin Svoboda z klubu přátel školy.