Policie však odmítla, že značení je špatné. „Spíš to přičítáme únavě řidičů. Značky prostě přehlédnou, zvlášť v noci,“ řekl Lubomír Šitina z vedení hradecké policie.

Zákaz vjezdu kamionu je značen už pár kilometrů před sjezdem u Nového Města, ale i přesto se zřejmě zdá některým řidičům nedostatečný. A nebo průjezd risknou, protože mohou dostat blokovou pokutu na místě do dvou tisíc korun a přijít o jeden bod.

Řidiči z jiných zemí jsou na tom ještě lépe. Policie nemůže vybírat pokuty v cizích měnách, a tak pokud řidič nemá české koruny, vypíše hlídka pokutový blok na místě nezaplacený, který musí hříšník do patnácti dnů zaplatit.

Nedodržováním předpisů trpí i obyvatelé blízkých Libišan.


„Provoz se zvyšuje, ale nedokážu odhadnout, jestli jezdí od Prahy nebo od Lázní Bohdaneč. Lidé mi občas říkají, že viděli kamion od Prahy, ale pokud u sjezdu nebudou stát policisté, těžko něco zmůžeme,“ uvedla starostka Libišan Monika Nováková.

Za hodinu projelo Libišany kolem třiceti kamionů a dva dokonce porušily zákazové značky.
Poslední vážnější nehodu způsobil řidič kamionu 19. května, když skončil v pět hodin ráno v poli za křižovatkou.
Nejenže jel v zákazu, ale nepřizpůsobil rychlost a měl technicky nevyhovující vozidlo. Kdyby se sám nezranil, hrozila mu pouze výše zmíněná dvoutisícová pokuta.

Jan Pruška