„Město odeslalo žádost o nadační podporu z grantové výzvy Parky pořádané nadací Proměny. V průběhu dubna až října bude následovat tříkolové hodnocení podaných projektových záměrů a pouze jeden komise nadace vybere k realizaci. Pokud zvítězí náš záměr, bude město ochotno pokračovat v další přípravě tohoto projektu," uvedl Jozef Čižmár z magistrátního odboru projektů a dotací.

Luxusní čtvrť i boby

Kromě parku padaly z úst veřejnosti i poněkud kontroverzní nápady, co na Rozárce postavit. Někteří by tam uvítali například nápis Hradec Králové v hollywoodském stylu, výčep nebo stezku pro bosé nohy. Několik lidí se vrátilo i ke staronovým návrhům, jako je vybudování sjezdovky, bobové dráhy nebo luxusní čtvrti pro movité Hradečany.

Bez grantu park zřejmě nebude, vzkazuje město

Bez dotace ani kuře nehrabe – pokud si tedy Rozárka porotu nezíská a toužebné miliony nevyhraje, plán na park s vyhlídkou zůstane zřejmě u ledu. „Pokud zvítězí náš záměr, bude město ochotno pokračovat v další přípravě tohoto projektu. Bez dotace je realizace dalších kroků málo pravděpodobná. Nicméně velký zájem veřejnosti o tuto lokalitu ukázal, že je potřeba s tímto územím do budoucna počítat a zvelebit ho ke spokojenosti občanů," netají se Jozef Čižmár 
z magistrátního odboru projektů a dotací.

Že je osud Rozárky i přes obsáhlou veřejnou anketu poněkud nejistý, město varovalo už v únoru: „Může se stát, že lidi navnadíme a pak nevyhrajeme. Myslím si ale, že Rozárka je lokalitou s bohatou historií a místo je to bezesporu zajímavé, takže by se porotě mohla líbit," připustila tehdy na schůzi novohradecké komise místní samosprávy pracovnice odboru hlavního architekta magistrátu Dana Kolková.

Pryč s feťáky a žádný obchoďák

Nicméně bez vyhlášení ankety by město o možná až 25 milionech z nadace Proměny vůbec uvažovat nemohlo, názor veřejnosti byl totiž podmínkou účasti. Mimo svých preferencí měli lidé také možnost vyjádřit, co by na kopci do budoucna rozhodně nechtěli. Kategoricky tak chtějí někteří z novohradeckého svahu vyhnat feťáky a ožraly spolu s nepořádnými pejskaři. Vylučují také výstavbu obchodního domu, provozování hlučných sportovních aktivit nebo hromadění odpadků. „Kupodivu jdou ale vyjádření v mnoha ohledech proti sobě. Někteří chtějí MHD zastávku, jiní zase v žádném případě. Několik hlasujících se také, pro nás docela překvapivě, kladně vyjádřilo k vybudování parkoviště, další ho ale naopak zase odmítali," prozradila k výsledkům mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Jasno bude už letos na podzim

Z výsledků můžou mít radost hlavně místní, kteří upravenou vyhlídku na Rozárce dopředu vítali. Měsíc trvající ankety se nakonec zúčastnilo bezmála čtyři tisíce lidí, hlasování probíhalo jak na internetu, tak formou papírových hlasovacích lístků. Zda si Rozárka nakonec park vybojuje a grant získá, se ukáže v následujících měsících. Úplně jasno by mělo být letos v říjnu.

Michaela Zumrová