Krmit divoké koně se nesmí. Ačkoliv ochranáři přírody opakovali zákaz několikrát, přesto se našli lidé, kteří do ohrad krmení nasypali a riskovali život býložravců.

V hradecké přírodní památce Na Plachtě a Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře se koně pasou od konce ledna. Když je ochranáři do lokalit vypouštěli, nejvíce se báli bezohledných kolemjdoucích. Jejich obavy se bohužel naplnily. V ptačím parku lidé nasypali krmení přímo pod cedulku se zákazem krmení. Na Plachtě se pokoušeli exmoorské poníky krmit třeba jablkem. „Zatím se ale jedná o ojedinělé případy,“ uvedl předseda základní organizace Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř David Číp. V minulosti přitom jednu z klisen z Milovic, odkud divocí koně ve východních Čechách pocházejí, přikrmování zabilo. „Klisna měla koliku, veterináři se ji podařilo dát dohromady, po návratu do ohrady ale stejně uhynula,“ upřesnil předseda.

V Hradci se díky všímavosti lidí podařilo přikrmování zabránit. „Je dobré, že se sami návštěvníci snaží zasáhnout a ještě nám o takových případech dají vědět,“ ocenil iniciativu lidí David Číp.

Na Plachtě ochranáři kroutili hlavou nad ženou, která záměrně vypustila svého psa mezi koně, aby se pes „natrénoval“ a pořádně se vyběhal. „A ještě se cítila dotčená, že jí to někdo zakazuje,“ doplnil kuriózní příhodu předseda.

Ochranáři lokality sledují kamerovým systémem, pomáhá i dozor městské policie či členů místního kynologického klubu a také zásahy ostatních návštěvníků. Vzhledem k událostem ochranáři prosí další dobrovolníky, aby spojili své síly a obě místa monitorovali. Své zkušenosti s hlídáním ohrad a informace o neukázněných návštěvnících si mohou sdělovat v neformální skupině Strážci divokých koní. „Přes sociální sítě se nám ozvalo už asi deset patnáct lidí. Věřím, že zvířata uhlídáme,“ uvedl Číp.

Ochranáři plánují i další opatření: „Větší výběh, kam koně brzy vypustíme, opatříme nízkým plastovým plotem, aby do ohrady nemohli psi,“ popsal Číp.

Pokud se lidé nepoučí, z Hradce divocí koně zmizí. David Číp je ale zatím optimista: „K takovému kroku snad nedojde.“ Pokud by přece bylo nutné koně z Hradce odvézt, zůstali by ve východních Čechách, spásali by ale rezervaci Ještěrčí ráj u Jaroměře.