Návštěvníci tak mohou poznat historii hradeckých věží, které v minulosti sloužily k různým účelům. Některé byly součástí opevnění jako strážné věže, ohlašovaly se z nich troubením požáry, cimbálem čas, u některých bývaly celnice při vstupu do města, některé sloužily jako zvonice, skladiště nebo rezervoáry vody pro město nebo v nich bývalo vězení.

Lidé si tak mohou prohlédnout útroby kostelů, bývalých radnic, vodojemu nebo například vodní elektrárny Hučák. „Pro velké i malé návštěvníky jsou připraveny prohlídky interaktivní expozice o obnovitelných zdrojích energií, o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy," uvedla Šárka Beránková mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

Hučák, který první elektřinu dodal v roce 1912, se stal chráněnou technickou památkou. Skládá se ze tří Francisových turbín, generátory jsou původní.

Otevřené památky
Bílá věž – 9 až 23.55 hodin – prohlídky věže
Katedrála sv. Ducha – 9 až 12 a 13 až 15 hodin – vstup do interiéru katedrály, z technických důvodů jsou věže veřejnosti nepřístupné.
Radnice č.p. 1 – 13 až 17 hodin – zpřístupněna věž
Kostel Nanebevzetí Panny Marie – 14.30 až 19 hodin – prohlídky věže
Bývalá radnice č.p. 124 na Malém náměstí – pouze exteriér
Věžička Husova domu na Kavčím plácku č. p. 121 – 17 až 21 hodin – vstup do blízkosti věžičky na terasu ve třetím patře
Kostel Českobratrské církve evangelické – 17 až 21 hodin – zpřístupněna věž kostela a stálá výstava o historii celého areálu evangelického kostela
Muzeum východních Čech – 15 až 20 hodin – zpřístupněna kupole muzea s průvodcem a střecha
Labská vodní elektrárna Hučák – 10 až 19 hodin zpřístupněna věž objektu a 10.30 až 17.30 hodin – komentovaná projekce o historii elektrárny
Vodní věž Kozinka na Pivovarském náměstí – pouze exteriér
Ambrožův sbor a kostel Církve československé husitské – 14 až 19 hodin
Kostel Božského srdce Páně – 9 až 11 a 17 až 19 hodin
Budova hlavního nádraží – 9 až 20 hodin
Kostel sv. Petra v Plotištích – 17 až 18 hodin
Kostel sv. Pavla na Pouchově – 10 až 12 hodin a 13 až 17 hodin
Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Rožberku – 10 až 12 a 13 až 16.30 hodin
Kostel sv. Antonína Poustevníka – 14.30 až 18 hodin a 19.30 až 21 hodin
Věžový vodojem na Novém Hradci Králové – 14 až 21 hodin
Kostel sv. Anny – 17 až 18 hodin

Dny evropského dědictví otevřou také památky, které nejsou běžně přístupné

Východní Čechy - Dny evropského dědictví ve východních Čechách otevřou pro návštěvníky 124 památek, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Letos má akce motto Památky znovuzrozené a v Pardubicích získala ještě speciální název Za památkami na kole. Pro návštěvníky města jsou zajištěna růžová kola i cyklomapka s trasami k památkám.

V neděli odpoledne tak lidé budou moci zhlédnout například pardubický pivovar s ochutnávkami v ležáckých sklepích či nádražní řídící středisko. V celém kraji bude otevřeno 71 památek, mezi nimi i nepřístupné části slatiňanského zámku či věž litomyšlského gymnázia.

V Královéhradeckém kraji mohou lidé zamířit  na věž v budově historické radnice, do kupole budovy Muzea východních Čech  či do bývalé vojenské nemocnice v Josefově, k vidění bude také opravení kašna na Krakonošově náměstí v Trutnově. Bližší informace jsou na webu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.