Tuto skutečnost se pokouší změnit Unie Roska, která se již podruhé připojila k celorepublikovému cvičebnímu maratonu s názvem MaRS.

Pod záštitou Nadačního fondu Impuls se cvičenci s RS v pátek shromáždili v hradeckém centru GoMango, kde zahájili cvičební program pilates, který byl kombinovaný s jógou. „Cvičení pomáhá pacientům překonávat spasma ve svalech, ranní nevolnosti a únavu," popisuje prospěšnost pohybu organizátor Václav Paták, který sám RS trpí už řadu let.

Roska
Unie Roska ČR vznikla v roce 2001 jako organizace pro pomoc a podporu lidem nemocným roztroušenou sklerózou (RS) a jejich blízkým. Jedná se neziskové a nepolitické občanské sdružení, které prosazuje zájmy osob se zdravotním znevýhodněním a poskytuje zázemí a pomoc jim i jejich rodinám.

RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, které nemá zatím prokazatelnou příčinu. Propuká většinou v mladším věku a postiženy jsou hlavně ženy. Typické je střídání období záchvatů a zdánlivého klidu. Proces nelze předvídat, což komplikuje prevenci i léčbu. Nyní u nás podstupuje léčbu asi 8000 nemocných.

Cvičilo deset měst

V Hradci Králové současně cvičila tři sportoviště, celorepublikově se pak zúčastnilo dalších 9 měst. „My se účastníme podruhé, ale akce vznikla o dva roky dříve na popud pacientů a fyzioterapeutů v Praze – Průhonicích," přibližuje počátky MaRSu Václav Paták. Akce rok od roku narůstá, což potvrzuje i skutečnost, že se stala letos mezinárodní. Připojili se totiž maratonci ze zahraničí – slovenských Piešťan a švýcarského Valens.

Na páteční program navázala sobota, kdy se na devátou ranní sešli cvičící opět v centru GoMango, aby se telemostem spojili s dalšími stanicemi v republice. Přes technické potíže proběhl pozdrav a začalo cvičení na všech místech najednou. „Každé centrum cvičí dle svých možností, někdo na strojích a jiný bez nich," vysvětluje Václav Paták s tím, že důležitá je především účast. Sobotní cvičení přišel podpořit také manželský pár Talábových, kteří jako neurologové pohyb pacientů s RS kvitují.

Zúčastnění dorazili všichni s úsměvem, který jim vydržel po celou dobu cvičení. Spojení zábavy a rehabilitace zároveň zapříčinilo rozrůstání MaRSu. Zatímco vloni se v Hradci zúčastnilo 84 pacientů, letos jich bylo zhruba o 50 více. Pokud budou takto cvičící přibývat, bude akce každým rokem masivnější a naplní se tak i hlavní cíl akce – seznámit s RS co největší okruh lidí.

Jakub Vrba