Na čtvrtý ročník akce pojmenované Česko zpívá koledy dorazilo ve středu večer do východočeské metropole na Pivovarské náměstí kolem sedmi stovek lidí. Ti všichni se s velkou radostí pozdravili se svými známými, dali si horký punč a především si zazpívali pětici koled a také jeden bonus – vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí.

Skvělá atmosféra na zaplněném náměstí panovala také díky sympatické moderátorské dvojici ve složení Jakub Schmidt (JS) a Romana Pacáková (RP), kteří i přes neuvěřitelnou zimu zvládli vše na jedničku s hvězdičkou. Poslouchat jste je mohli také živě na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Se svými bezprostředními zážitky ze zpívání se moderátoři svěřili Deníku hned po skončení akce.

Jak se vám na středečním mrazivém zpívání líbilo?
JS: Já se přiznám, že jsem vlastně tuto akci absolvoval úplně poprvé i když je to už její čtvrtý ročník. Vůbec jsem dopředu nevěděl, co od toho mám očekávat. Nakonec odcházím příjemně překvapený a musím zhodnotit, že atmosféra byla úžasná. Lidé zpívali pěkně nahlas spolu s námi. Mám jen ty nejlepší dojmy.
RP: Myslím, že Kuba má hlavně velkou radost, že sem přišlo tolik lidí. Protože když jsme přišli v 17 hodin, tak jsme si říkali, jestli tu nebudeme dnes večer zpívat úplně sami. Koledy byly letos poprvé na Pivovarském náměstí, a lidé byli zvyklí chodit na Masarykovo náměstí. Vysoká návštěvnost ale předčila všechna naše očekávání. Pěkně se to tu zaplnilo.
JS: Přesně tak. Lidé přišli i přes tu velkou zimu a myslím, že byli nadšení.

Nikdo dnes neměl lepší výhled než vy z pódia. Jak hodnotíte publikum? Bavilo se? Zpívali lidé?
JS: Zpívali. A zpívali opravdu neuvěřitelně. Měli v rukou zpěvníky, usmívali se u toho, dívali se jeden po druhém a také na nás a na sbor. Bylo vidět, že je to baví.
RP: Bylo moc fajn, že opravdu hodně lidí zpívalo i bez zpěvníku. Je vidět, že koledy znají a to je to nejdůležitější. Aby si je mezi sebou zpívali a přežívali tak po další generace.
JS: Já bych také vypíchl skvělý Český chlapecký sbor, protože to byli ti, kteří to tady vlastně vedli. Byli vážně perfektní.

Když už se celý večer točí kolem zpívání… Zazněla na Česko zpívá koleda i vaše oblíbená píseň?
RP: Mám ráda každou, ale speciálně moje oblíbená je Narodil se Kristus Pán a tu jsem si dnes s velkou chutí s ostatními zazpívala.
JS: Mně se zase líbila Půjdem spolu do Betléma, ale musím říct, že z plných plic jsem si zazpíval až na závěr  vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí, protože to je takový náš fenomén. Hraje se v rádiích o každých svátcích, všichni ji dobře znají. Nevím, jestli je úplně dobře, že u mě vánoční píseň předčila koledy, ale tady na náměstí jsem si ji opravdu s radostí zazpíval.
RP: Musím prozradit, že Jakub se sám koled už něco za svůj život nazpíval…
JS: Ano, to je pravda. Zpíval jsem se sborem Boni Pueri. A řadu let jsme před Vánocemi jezdili na turné do zahraničí, kde jsem zpívali koledy, které známe třeba i tady u nás, ale v cizím jazyce. Jako třeba Tichou noc. Bylo to úžasné. Stejně jako dnešní zpívání na Pivovarském náměstí.