Ačkoliv byl na některých vodních tocích vyhlášen první a druhý stupeň povodňové aktivity, například na Orlici v Týništi nad Orlicí nebo na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, nepřinesly víkendové vydatné deště v kraji takovou spoušť jako ve čtvrtek a pátek.

Tehdy deště výrazně zasáhly do života obyvatel především na Rychnovsku, Jičínsku a Hradecku. Na konci víkendu déšť ustupoval, přesto Tichá Orlice v Borohrádku stihla zaplavit louky a pole.

Hasiči v Královéhradeckém kraji o víkendu zaznamenali šedesát událostí. Z toho 45 souviselo s počasím a odstraňováním následků povodní. Hasiči nejvíce zasahovali na Rychnovsku. Odčerpávali vodu například ve Vamberku, Kostelci nad Orlicí, Doudlebách nad Orlicí, Libřicích, Albrechticích nad Orlicí, Holovousích, Libníkovicích, Náchodě.

Hradecko - Vydatné deště rozvodnily Orlici mezi Týništěm a Hradcem Králové. Řeka, jejíž proud byl během soboty bouřlivý a  prudký, se tam přirozeně rozlévá do luk. Lide z Blešna, Nepasic či Petroviček přesto celý víkend s obavami sledovali předpovědi poča
Prohlédněte si fotky a videa rozvodněné Orlice na Hradecku

„V Tutlekách nadále pomáhali s odstraňováním následků po povodních, kterými byla obec zaplavena ve čtvrtek,“ řekla mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová. V Tutlekách byl kvůli obavám z opětovného zaplavení obce stržen mostek.

Hasiči také odstraňovali spadlé stromy ze silnic. Ve Stárkově na Náchodsku požární jednotky v sobotu odřezávaly strom, který spadl na dům a poškodil střechu.

Pomoc po povodních

Rada kraje bude dnes jednat o podpoře oblastí postižených povodněmi. Podle hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána se odhad škod na obecním majetku po povodních z konce týdne vyšplhá přes sedmnáct milionů korun. Nejvíce škod voda napáchala na Rychnovsku, kde se částka blíží 10 milionům.

Hasiči vyjížděli kvůli povodním k více než 150 výjezdům
Hasiči měli spoustu práce, v Tutlekách strhli mostek. Škody vyšplhají do milionů

„Jsou to hrubé odhady, do kterých nejsou zahrnuty škody na soukromém majetku,“ uvedl v sobotu Jiří Štěpán. „Královéhradecký kraj poskytne finanční pomoc poškozeným oblastem. Na pondělní radě předložím první návrhy. Vyzývám proto všechny dotčené strany k nejrychlejšímu průběhu administrativy tak, abychom mohli reagovat co nejdříve,“ apeloval hejtman.