Zapáchající nechtěné skládky – i tak o svých ulicích mluví lidé z centra města. Do tamních kontejnerů totiž kromě rezidentů vyhazují své odpadkové koše i lidé z okolí a tvoří se nepořádek. „Mnohokrát jsme byli třeba v Mánesově ulici svědky toho, že tam zastavilo neznámé auto, řidič vystoupil, do popelnice vyhodil pytle s odpadem a odjel pryč,"  potvrzuje předsedkyně Komise místní samosprávy Střed města Ivana Bezdíčková.

Samostatnou kapitolou v třídění odpadu v centru města jsou pak drobní podnikatelé. Těm sice zákon káže třídit a pořídit si vlastní popelnici, ne všichni tak ale činí a raději zneužívají ty občanské. „Na prstech jedné ruky bych spočítal podnikatele, kteří mají na třídě Karla IV. vlastní nádobu," říká šéf Hradeckých služeb, které ve městě sváží odpad, Radek Sokol. Město sice na nepořádné živnostníky určité zákonné páky má, na všechny ale nestačí.

Komise místní samosprávy Střed města by tak ráda popelnice schovala do vnitrobloků bytových domů. Tak by konečně sloužily pouze těm, kteří v domě bydlí a nehyzdily okolí. To se v minulosti podařilo uskutečnit například v historickém centru.

Podle šéfa Hradeckých služeb by to nebyl problém ani v této městské části, za předpokladu, že by se našly prostory a všichni dotčení s přesunem popelnic do své blízkosti souhlasili. „My bychom velmi rádi dostali ty nádoby z ulic, stejně jako u všeho to ale závisí na ochotě lidí spolupracovat. Ta je ale v mnoha případech mizivá," upozorňuje Radek Sokol.

Zamykat je nelze

Jedním z návrhů bylo i kontejnery zamykat „Tak to vyřešili v některých západních zemích. Kontejnery jsou přiřazeny přímo k číslu popisnému a někde i na klíč," říká Daniel Jeřábek z technických služeb města. To se ale lidem nezdá příliš praktické, navíc by to ani nebylo dost dobře možné. Jakmile totiž jako občan s trvalým bydlištěm ve městě zaplatíte poplatek za odpad, můžete si teoreticky dojít vysypat koš do jakéhokoli obecního kontejneru na jeho území. „To znamená, že zamykání a další taková opatření jsou přehlížena, protože ty nádoby by měly být dostupné každému. Situace se ale v Hradci liší místo od místa. Tam, kde převažují rodinné domy, má každý vlastní nádobu, většinou i na svém pozemku a udržuje ji v pořádku. V místech, kde je určitá míra anonymity, to vypadá úplně jinak," dodává Radek Sokol.