V případě bolavého kolena, bolesti zad či jiné bolesti lidé navštíví svého praktického lékaře. Co ale v případě, pokud dotyčný trpí bolavou duší? Nejprve pomůže psycholog či psychiatr a život nemocným lidem také usnadní odborné centrum.

Jedno takové se nachází v Hradci Králové v Pospíšilově ulici. Letos centrum oslavuje výročí, a tak ve čtvrtek otevřelo dveře široké veřejnosti. Centrum funguje už dlouhých 15 let a 11 let je pod vedením ředitelky Ivany Šťastné. „Naše centrum se za celou dobu své existence v mnoha směrech posunulo. Změnila se například pracovní doba, která je nyní 12 hodin, dále jsme rozšířili služby pro naše pacienty, prodáváme vlastnoruční výrobky a postupně se také zvyšoval počet klientů. Ze začátku založení centra nás navštěvovalo okolo 5 – 10 lidí a dnes počet stoupá až na 30," říká ředitelka.

Centrum mohou bezplatně využívat lidé, kteří trpí jakýmkoliv duševním onemocněním.

O nemocné se stará vyškolený personál. „Snažíme se pro naše pacienty vymýšlet pestrý program. V nabídce je muzikoterapie, etiketa, divadelní kroužek, kreslení, vaření a spousta dalších činností. Nově jsme s našimi klienty začali také cestovat. Podívají se na různá místa po celé republice. Tyto aktivity jsou pro ně velice důležité, oprostí se od každodenního stereotypu a přijdou na jiné myšlenky," vypráví s nadšením Ivana Šťastná.

Na úřad i k lékaři

Odborníci svým klientům pomáhají ve všech směrech. „Našim pacientům pomáháme i při řešení jejich osobních záležitostí. Zajdeme s nimi na úřady, k lékaři, ke komisi, k dispozici jim je i finanční a právní poradce," dodává ředitelka centra.

Centrum pro duševní zdraví také pořádá akci s názvem Hradecká Cvrnkiáda, která se letos konala již třetím rokem. Je určená především pro děti. „Jedním z cílů akce je ukázat lidem, že i duševně nemocní lidé mohou žít plnohodnotným životem a začlenit se mezi zdravé lidi," podotýká Ivana Šťastná.

Plány do budoucna?

A jaké jsou plány do budoucna? „Rádi bychom se přestěhovali do nového objektu, který bude prostornější. Tam bych si přála založit i terapeutickou dílnu.  Samotní pacienty by se zapojili do chodu, mohli by připravovat kávu, čaj, tousty nebo párek v rohlíku. Každá smysluplná činnost je pro ně velice prospěšná," přeje si Ivana Šťastná.

Duševně nemocných každý rok přibývá
Lidé, kteří se léčí s nemocnou duší, každý rok přibývá. „Nyní se u nás léčí 220 pacientů z Hradce Králové. Před Vánocemi je situace vždy nejhorší," vysvětluje ředitelka Centra pro duševní zdraví Ivana Šťastná.
Nemocným lidem centrum, které sídlí na Pospíšilově třídě v Hradci, nabízí pomocnou ruku, ale pouze na nich závisí, zda se chtějí skutečně uzdravit, minimalizovat své problémy, žít plnohodnotný život a začlenit se mezi zdravé občany. „Pyšná jsem, když vidím zlepšení příznaků u některého z našich pacientů. Když vidím, že je z něj sebevědomější, silnější, samostatnější člověk s cílem porazit své onemocnění," říká s radostí v očích ředitelka centra.

Lucie Hartmanová