To v nejbližší době čeká soudce Krajského soudu v Hradci Králové Miroslava Mjartana, který bude rozhodovat o vině a trestu čtveřice Martin Šticha, Zdeněk Jedlička, Petr Blažek a Jana Zychová ze společnosti Dora Real. Ti se před zdejším soudem zpovídají ze zločinu podvodu.

Podle spisu se ho měli dopustit tím, že od poloviny roku 2005 do dubna 2007 vylákali z 244 lidí takřka 8 milionů korun za zprostředkování půjčky. Od nich vybrali peníze na nutné výdaje spojené se zapůjčením peněz, ale nikdy jim finance nedali. Naopak od nich ještě v několika případech inkasovali další peníze. „Od počátku s žadateli o půjčku jednali ve zřejmém úmyslu půjčky neposkytnout, ale pouze podvodně vylákat odměny a poplatky spojené se zprostředkováním smluv,“ stojí v obžalobě.

Ze smluv následně neoprávněně vymáhali sankce plynoucí z porušení smlouvy. „To prováděli tak, že při sepisování žádosti a následně i smlouvy o půjčce naváděli žadatele k uvádění nepravdivých nebo zkreslených údajů s odůvodněním jejich nepodstatnosti pro kladné vyřízení půjčky,“ píše se dále ve spisu. Ve skutečnosti si ale takto měli vytvářet podmínky pro pozdější vypovězení smlouvy o poskytnutí půjčky. Tak docílili nejen propadnutí všech poplatků, ale i možnost k vymáhání sankcí. Podobně postupovali i při zařizování leasingu. Tak si čtveřice přišla na takřka osm milionů korun.

„Požadovali po mně 75 tisíc korun“

Své zkušenosti se čtveřicí má i Vladimír D., který včera u soudu vypovídal. „Kvůli malému příjmu mně banka nepůjčila. Tak mi jeden kamarád doporučil tuto společnost,“ uvedl muž s tím, že se setkal jen s paní Zychovou, která mu s půjčkou a vypisováním potřebných dokumentů pomáhala. „U majetku byly dvě kolonky, kde se psalo, zda vlastním byt či rodinný dům. Já jsem paní Zychové říkal, že ani jedno nemám, ale mám truhlářství. Ona mi řekla, že je to jedno a jen formalita. Tak jsem to neřešil a zaplatil 25 tisíc na zprostředkovacích poplatcích,“ dodal muž. Místo slíbeného obnosu, který měl čítat jeden milion korun, mu ale za několik dní přišel dopis, ve kterém se pravilo, že mu půjčku dát nemohou. „A protože jsem prý uvedl ve smlouvě o majetku nepravdivé údaje, tak jsem lhal a ještě po mně požadovali 75 tisíc korun jako pokutu,“ uvedl před soudem Vladimír D. Ten tyto peníze ale nezaplatil a smířil se s tím, že přišel o 25 tisíc korun. „Teprve o pár měsíců mě kontaktovala policie s tím, že jsem asi naletěl podvodníkům a že musím svědčit u soudu,“ dodal muž.

Za podvod teď hrozí čtveřici až deset let odnětí svobody.