Haly se čistí také v Loučkách a Zářecké Lhotě, kde bylo o víkendu na příkaz veterinářů preventivně usmrceno necelých 70.000 zdravých krůt a brojlerů, uvedl náměstek ředitele krajského Hasičského záchranného sboru Aleš Černohorský.

Kromě drůbeže ve velkochovech bylo utraceno několik stovek kusů domácího ptactva v obcích se zjištěným výskytem choroby. Exotické ptactvo místních lidí zůstane ušetřeno. "Veterináři je pravidelně kontrolují, ptačí chřipka se u nich nevyskytla," uvedl Línek.

Veterináři stále zjišťují, jak se mohla ptačí chřipka rozšířit na další dva chovy. Jednou z verzí je, že ji přenesl člověk. Konkrétní závěry šetření veterináři zatím nemají, řekl ČTK Zbyněk Semerád.

"Musíme došetřit pohyb všech osob, veterinářů, opravářů i techniků. V Holandsku měli 130 ohnisek ptačí chřipky a nikdy nezjistili zdroj nákazy," uvedl Semerád. V prvních dvou případech výskytu ptačí chřipky v Noříně a Tisové bylo jednoduché zjistit původce nákazy, patřily stejné firmě a před vyhlášením bezpečnostních opatřeních se pracovníci firmy mezi farmami volně pohybovali. Farmy v Kosoříně a Netřebech už patří jinému majiteli, dodal Semerád.

"Víme, že k přenosu ptačí chřipky musí být infekční dávka, ta je na podrážce, pneumatice nebo v podestýlce dostatečná. Vyloučit další výskyt ptačí chřipky nemůžeme, ale také nemůžeme s jistotou říct, jakým způsobem se přenese. Může to být i z volně žijícího ptactva," řekl Semerád.

První výskyt ptačí chřipky v chovu 6000 krůt veterináři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna na farmě s 28.000 brojlery v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Další virus H5N1 veterináři potvrdili v chovech v Netřebech a u Kosořína 11. července. Kromě drůbeže ve velkochovech bylo utraceno několik stovek kusů domácího ptactva v obcích se zjištěným výskytem choroby