Důvodem je smrt pardubického hejtmana Michala Rabase (ODS), kterého Línek jako jeho náměstek dlouhodobě zastupuje. Línek to řekl po jednání pardubického krajského výboru strany. Pardubičtí lidovci se na něm zároveň rozhodli, že se před úterním jednáním širšího vedení KDU-ČSL nebudou vyjadřovat k situaci kolem předsedy Jiřího Čunka.

Podle Línka by požadavek na případné odstoupení Čunka z funkce předsedy strany neměli probírat před veřejností. Na rozhodnutí pardubických lidovců, které zveřejní až na celostátní konferenci, prý neměla přímý vliv stanoviska jiných krajů. Pardubická KDU-ČSL ale souhlasí s návrhem, aby sjezd v dubnu 2008 volil nové vedení strany.

"Dohodli jsme se, že do zítra do 17:00 naše stanovisko nebudeme nikde prezentovat. Ale krajská delegace tam jede s jasnou pozicí. Jsem tvrdě zastáncem toho, aby debata byla na půdě KDU-ČSL, a co nejméně s tím českou veřejnost otravovat," uvedl Línek.

O Línkovi se dosud spekulovalo jako o jednom z hlavních kandidátů na křeslo ministra pro místní rozvoj, které ve středu opustí Čunek. Ten ohlásil demisi poté, co nejvyšší státní zástupkyně znovu otevřela případ údajné korupce v době jeho starostování ve Vsetíně. Línek v první reakci oznámil, že nabídku od premiéra Mirka Topolánka na vstup do vlády přijal. Situaci však změnila dnešní zpráva o smrti hejtmana Rabase.

"Dospěl jsem v několika dnech k závěru, že mé místo je v Pardubickém kraji. Mé rozhodnutí bylo umocněno smutnou událostí, že můj kolega a politický partner Michal Rabas bohužel zemřel," uvedl Línek. Rabas podlehl rakovině.