Nejmenší město hradeckého okresu má krizovou telefonní linku pomoci. Děti nebo jejich rodiče už nebudou muset hledat pomoc až v krajském městě.

Dárek dětského domova městu


„Byl to nápad ředitele dětského domova. My tuto novou službu jednoznačně vítáme. Pokud budou občané města potřebovat, vědí, kde pomoc hledat, “ řekl nám starosta Nechanic Jiří Pechar.

„Rodičům a dětem nabízíme odbornou pomoc pro mimořádné krizové situace a jejich okamžité řešení. Může se jednat o podezření ze šikany, týrání, záškoláctví, užití návykových látek a podobně. V takových případech je zapotřebí v zájmu dítěte jednat rychle a na profesionální úrovni. To by následně umožnilo hledat další vhodné způsoby péče a pomoci takto ohroženým dětem. Je možno telefonicky požádat o radu a přímo nasměrovat k odborníkům, nebo si sjednat schůzku. Tuto službu děláme pro město zdarma,“ prozradil nám Luboš Holeček, speciální pedagog a ředitel Dětského domova v Nechanicích, jehož odborníci budou provoz linky zajišťovat. Kromě Luboše Holečka (607 536 638) to bude psycholog Jan Kratochvíla na telefonu 602 767 542.

Provozovatel linky počítá s tím, že zjistí problém volajícího a ve spolupráci s ostatními odborníky, například s pracovníky oddělení sociálně–právní ochrany dětí, střediska výchovné péče, pedagogicko–psychologickými poradnami a dalšími, zajistí okamžité řešení problému.
„Zřízení linky jsem panu starostovi nabídl z jediného důvodu. Minulý rok za mnou přišel jeden člověk z vedlejší vesnice a nevěděl si rady, jak postupovat a kam se obrátit. Jeho dceru v základní škole šikanovali a osahávali. Zjistil jsem podrobnosti a nasměroval ho do střediska výchovné péče Domino v Hradci Králové. Do školy dojížděla psycholožka z Domina a tuto situaci řešila s celou třídou. Dnes je všechno v pořádku. S pánem i jeho manželkou se vídáme a vždycky mi děkují za pomoc,“ sdělil Holeček.

Nepočítá s tím, že by ve městě velikosti Nechanic novou službu využívaly stovky lidí, ale půjde spíš o jedince. „Není to o množství lidí, ale ta služba tady je a kdo bude potřebovat, může ji využít,“ prohlásil ředitel dětského domova.