Osm let bojuje část obyvatel Uhelné ulice na Slezském Předměstí za pokácení stromořadí přestárlých lip, které poškozují jejich domy. Stromy navíc brání vybudování chodníku.
Odstranění lip však brzdí někteří lidé a nově také veverky! „Často máme před domky bahno, které si pak nosíme domů. Lípy nám navíc škodí celoročním spadem. Na zahrádce nic nevypěstujeme, v létě nemůžeme větrat. Jejich kořeny prorůstají do kanalizace, bourají ploty a už se dostaly také pod základy domů. A stále to nikomu nevadí,“ rozčílil se Stanislav Půlpán.
Obyvatelé domků přitom investují do oprav nemalé peníze. „Před deseti lety jsme nechávali dělat novou střechu za čtvrt milionu. Teď ji můžeme kvůli stromům renovovat znovu. Kdo nám to zaplatí?“ přidal se Josef Jelen.
Podle vedoucího správy městské zeleně Technických služeb Daniela Jeřábka pokácení stromů zdržuje odpor části obyvatel panelových domů. „V současné době běží také správní řízení, které vede Česká inspekce životního prostředí. Je to kvůli chráněným veverkám, které se tu vyskytují. Pokud inspekce kácení povolí, pak by k tomu mělo dojít do konce března,“ slíbil.
Z ulice však zeleň nezmizí. Stromy se přestěhují na druhou stranu silnice k panelákům. „K výsadbě by mohlo dojít na podzim, kdy mají stromy ideální podmínky pro zakořenění,“ dodal Daniel Jeřábek.
Chodníku by se lidé z Uhelné ulice měli dočkat příští rok. „Do konce letošního roku chceme mít stavební povolení na celkovou rekonstrukci ulice, která s vybudováním chodníku počítá. Samotnou akci bychom mohli zahájit na jaře 2009,“ dodal vedoucí investičního odboru radnice Valentýn Avramov.