Na facebooku se mi podařilo najít krásnou blonďatou a modrookou dívku z Janova.  Někteří lidé si myslí, že v Itálii jsou dívky černovlasé, hnědooké a nebývají příliš pěkné. Maria ale dokáže přesvědčit o pravém opaku.

Myslím si, že je naprosto ideální komunikovat s vrstevníky z cizích zemí. Já a Maria spolu komunikujeme většinou anglicky, ale už jsem se také zkoušel učit italsky a začala to být veliká legrace. Dokonce spolu někdy komunikujeme i v němčině, kterou se oba učíme ve škole. Zdá se to být neuvěřitelné, jak spolu dokážou dva lidé z cizích zemí komunikovat ve třech jazycích. Ne nadarmo se říká, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Většinou si píšeme jednu hodinu denně, někdy i více.

Maria je velmi příjemná, milá, přátelská a hodná slečna. Je jí šestnáct let, studuje gymnázium v Janově a velice ráda cestuje. Jednou bych se za ní rád podíval, navštívil ji a mohli bychom si spolu udělat výlet do Říma, kam jsem se zatím nikdy nedostal. Pokud se spřátelíme, tak bych ji vzal příští prázdniny k nám do Česka – ukazoval jsem jí přes facebook pár fotek naší země a byla velice nadšená.

Itálii mám velice rád i protože mi velmi chutná italská kuchyně. Nejraději mám těstoviny a také si velice rád dávám pizzu. Když jsme byli na dovolené, moji rodiče a má sestra byli těmito jídly již přejedeni, ale já ne.

Na závěr lze říci, že jsem nečekal, že je naleznu tak příjemnou a temperamentní dívku, jak je Maria, navíc se naučím několik jazyků.

Tomáš Mádle (autor studuje SOŠ a SOU Vocelova)

Kráceno. Plný text najdete na této adrese.

Naše Evropa
Do literární soutěže Naše Evropa, kterou Deník pořádá u příležitosti desátého výročí vstupu 
do Evropské unie, se mohou zapojit studenti středních škol.
Pro své práce si smí zvolit jedno ze čtyř témat:
- „V kůži europoslance", kde píší o tom, jaké jsou jejich představy o funkci europoslance či co by v takové funkci udělali.
- „Jak se (ne)známe" – o tom jaké zkušenosti s pobytem v zahraničí a občany dalších zemí EU studenti mají.
- „Evropané na facebooku", kde studenti popisují kontakty se svými vrstevníky v zemích EU.
- „Moje Evropa", kde studenti vysvětlují, v jaké zemi EU by chtěli žít, a proč zrovna tam.