Ve svém životě pod vzduchovou kopulí na planetě Zemi byl již svědkem mnoha zvláštních věcí, ale TOHLE pro něj představovalo nové překvapení.

Bylo to, jako když viděl nezdravě vypadající zrzavá stvoření (zde nazývaná veverky), jejichž tesáky hravě louskaly kovové obaly konzerv.

V tu chvíli si vzpomněl na dávného klasického skladatele Ivana Mládka a jeho píseň: ,,Zobali vrabci, zobali, igelitové obaly."

Ale zpět k té zelené… Co by tady uprostřed Evropy mohlo mít takovou barvu? Skládky byly přece přesunuty pod zem nebo na povrch měsíců, aby na zemi nedělali takovou ostudu, a navíc na povrchu už pro ně ani nezbývalo místo, civilizace se rozšířila všemi směry a každičký kousek světa byl přesně využitý… Ale i tak, tolik zeleného odpadu nebo ČEHOKOLI na jednom místě?

Jako člověk zodpovědný za chod kolonie musí přece danou věc prozkoumat a vyřešit. A najednou si to uvědomil. Vždyť se cítí úžasně. Má pocit, že život je jen krásný a vše bude dobré. Už věděl, proč TOHLE zmizelo. TOHLE je zlé, moc zlé.

A jako správný velitel a ochránce svého lidu musel jednat. Musí zničit TUHLE příšernost. Musí vymýtit to zlo, které se v tomto kousku zeleně skrývá.

A tak se stalo. Tento poslední kousek naděje, tenhle poslední kousek staré doby, poslední kousek krásy a útěchy, poslední kousek přírody zmizel jednou provždy.

Kráceno. Plný text najdete v tomto odkazu.

Gabriela Pešková (autorka je ze 4.A Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Novém Bydžově)

Naše Evropa
Do literární soutěže Naše Evropa, kterou Deník pořádá u příležitosti desátého výročí vstupu 
do Evropské unie, se mohou zapojit studenti středních škol.
Pro své práce si smí zvolit jedno ze čtyř témat:
- „V kůži europoslance", kde píší o tom, jaké jsou jejich představy o funkci europoslance či co by v takové funkci udělali.
- „Jak se (ne)známe" – o tom jaké zkušenosti s pobytem v zahraničí a občany dalších zemí EU studenti mají.
- „Evropané na facebooku", kde studenti popisují kontakty se svými vrstevníky v zemích EU.
- „Moje Evropa", kde studenti vysvětlují, v jaké zemi EU by chtěli žít, a proč zrovna tam.