Každé město má své dominanty. V Hradci Králové k nim bezesporu patří Bílá věž a „lízátka“ tyčící se nad fotbalovým stadionem. Ovšem právě mamutí stožáry, které byly vymyšleny v roce 1972 a o tři roky později poprvé svítily na zápas hradeckých fotbalistů proti Slovanu Pardubice, půjdou příští rok k zemi. O svoji druhou dominantu však město nepřijde natrvalo. Na jejich místech vyrostou nová „lízátka“, která budou o něco nižší, ale analogicky a tvarově na své předchůdce budou navazovat. „V příštím roce, v rámci přestavby západní tribuny, dojde k demolici prvních dvou stožárů,“ uvedl vedoucí investičního oddělení hradecké radnice Valetnýn Avramov s dodatkem, že v chystané rekonstrukci celého stadionu „padnou“ za oběť „lízátka“ blíže ke koupališti Flošna. Kromě světelných stožárů půjde k zemi i současná západní tribuna. Ta by podle náměstka primátora Jindřicha Vedlicha měla zmizet do konce letošního roku.

Jsou jedním ze symbolů města, přesto mají oblíbená „lízátka“ padnout už za pár měsíců k zemi. Nahradí je však jejich skromnější a úspornější varianta.

Není to však jediná součást stadionu, která se k zemi odporoučí. „Teď intenzivně pracujeme na demolici západní tribuny. Součástí této práce však nebude odstraněn val, ten bude odtěžen až v rámci celkové rekonstrukce stadionu,“ uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich s tím, že pod dohledem bagrů budou hradečtí fotbalisté o body do druholigové tabulky bojovat již od zápasu s Příbramí (25.9), kdy dojde k definitivnímu ukončení provozu západní tribuny. První etapa vzniku nového fotbalového stadionu má předpokládaný rozpočet 270 milionů korun a zahrnuje demolici valu západní tribuny a části boků a stavbu nové tribuny, včetně zázemí pro fanoušky a novináře. Kapacita stadionu po odstranění jedné z tribun bude 4,5 tisíce diváků. Nová západní tribuna bude mít po svém dokončení nové zázemí pro hráče, novináře a rozhodčí. Navíc bude „přisunuta“ blíže k fotbalovému hřišti. Podle Jindřicha Vedlicha se o dalším postupu rekonstrukce stadionu ještě povedou debaty. „Na stole jsou dvě varianty. Buď postavíme části boků a teprve poté novou východní tribunu, nebo obě tyto investiční akce spojíme dohromady,“ uvedl náměstek s dodatkem, že zatím ještě u těchto variant není jasné ani financování. „Jednou z možností je pokrytí z vlastních peněz, druhou pak si vzít úvěr. Stále také sledujeme dotační tituly vypsané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy,“ doplnil Jindřich Vedlich.

Ve finále bude nová východní tribuna posunuta také blíže hřišti a v proluce mezi nedávno zrekonstruovaným zázemím pro vedení fotbalového klubu, fotbalového svazu a šatnami pro hřiště s umělou trávou, vznikne obslužná komunikace pro hasiče a sanitky.